"25 lat Michała Znanieckiego w teatrze" – pod taką nazwą w piątek rozpocznie się cykl imprez, podczas których reżyser będzie świętował jubileusz pracy artystycznej. Główna część obchodów odbędzie się w Krakowie.
Artysta, jego przyjaciele i fani świętować będą do 10 października.
W programie jubileuszu, oprócz spotkań ze Znanieckim, znajdą się spektakle, wystawa i promocja książki poświęconej reżyserowi.
Miejscem głównych obchodów będzie Opera Krakowska, ale okolicznościowe imprezy zaplanowano także w także w Chorzowie i w Bytomiu.
"Są miasta do których wracam, są widzowie, którzy mnie rozumieją, są teatry, które nie boją się wyzwań, zapewniając mój rozwój i poczucie, że wciąż jestem artystą i wciąż mam z kim i dla kogo pracować. Kraków jest takim miastem" – powiedział Michał Znaniecki, dodając: "Opera Krakowska pozwala mi spojrzeć wstecz na 25 lat poszukiwań".
Opera Krakowska zwróciła uwagę, że na krakowskiej scenie przy ul. Lubicz 48 artysta zrealizował ważne w swojej karierze spektakle takie jak: "Don Giovanni" (2009), "Eugeniusz Oniegin" (2010), "Miłość do trzech pomarańczy" (2014), "Król Roger" (2015) i "Opowieści Hoffmanna" (2017).
Michał Znaniecki (ur. w 1969 r.) jest autorem ponad 200 spektakli w teatrach całego świata. Do wielu z nich sam przygotował scenografię i kostiumy. Działa także jako pedagog, nauczając i prowadząc kursy dla młodych adeptów sztuki teatralnej.
25-lecie pracy artystycznej Znanieckiego w Operze Krakowskiej rozpocznie spektakl "Eugeniusz Oniegin" (29 września i 1 października), za który reżyser otrzymał w 2011 r. nagrodę Premios Liricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku w Hiszpanii.
Przed piątkowym przedstawieniem na antresoli Opery Krakowskiej odbędzie się wernisaż wystawy "Znaniecki na krańcach świata", poświęconej najważniejszym produkcjom Znanieckiego zrealizowanym zarówno w Operze Krakowskiej, jak też w innych polskich teatrach muzycznych (Wrocław, Szczecin) oraz tych zagranicznych (Izrael – Pustynia Masady, Argentyna). Wernisaż uświetni występ solistek Opery Krakowskiej: Katarzyny Oleś-Blacha i Moniki Korybalskiej. Wystawę będzie można oglądać do 18 października.
"Są miasta do których wracam, są widzowie, którzy mnie rozumieją, są teatry, które nie boją się wyzwań, zapewniając mój rozwój i poczucie, że wciąż jestem artystą i wciąż mam z kim i dla kogo pracować. Kraków jest takim miastem" – powiedział Michał Znaniecki, dodając: "Opera Krakowska pozwala mi spojrzeć wstecz na 25 lat poszukiwań".
Z kolei na 2 października Opera zaprasza na pokaz rejestracji wideo ze spektaklu "Don Giovanni" W. A. Mozarta z Mariuszem Kwietniem w partii tytułowej.
W kolejnych dniach 5 i 6 października publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl Znanieckiego w ramach cyklu "Głos wykluczonych" - "Szukając Leara: Verdi". Głównym hasłem, które przyświeca temu projektowi, jest "wykluczenie".
Spektakl "Szukając Leara: Verdi" ma na celu przybliżenie świata muzyki i teatru osobom, które na co dzień mają utrudniony dostęp do sztuki. Po raz pierwszy realizowany był w 2013 r. we Wrocławiu. Przez kolejne lata powstawały tam przedstawienia, z których każde angażowało w pracę na scenie inną grupę wykluczoną społecznie.
W zaprezentowanym w Operze Krakowskiej spektaklu, obok aktora Wojciecha Malajkata, śpiewaka Jerzego Artysza, solistek: Karin Wiktor-Kałuckiej, Ewy Biegas i Marty Miki oraz Chóru i Studia Baletowego Opery Krakowskiej, wystąpią podopieczni krakowskich domów pomocy społecznej.
Udział osób starszych sprawi - jak zapowiedziała Opera - że przedstawienie będzie pogłębione o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika. Spektakl Michała Znanieckiego łączy szekspirowski dramat i wybrane fragmenty kompozycji Verdiego, które ten pisał z myślą o operze "Król Lear". Verdi przez całe życie chciał skomponować to dzieło, ostatecznie jednak tego zamierzenia nie udało mu się zrealizować.
7 października w Operze Krakowskiej odbędzie się spotkanie z Michałem Znanieckim, podczas którego będzie miała miejsce promocja książki pt. "Złota klatka", będąca zapisem obszernego wywiadu, przeprowadzonego z reżyserem przez dziennikarza i muzykologa Mateusza Borkowskiego.
8 i 10 października na krakowskiej scenie zostaną zaprezentowane także "Opowieści Hoffmanna" – opera fantastyczna Jacques'a Offenbacha. Znaniecki jest odpowiedzialny za reżyserię i kostiumy w tym spektaklu.
Obchody 25-lecia pracy artystycznej Michała Znanieckiego odbędą się także w Chorzowie, gdzie w Teatrze Rozrywki zostaną wystawione m.in. musicale "Bulwar zachodzącego słońca" czy "Billy Elliot". Z kolei w Bytomiu, w Operze Śląskiej odbędzie się spotkanie z Michałem Znanieckim w ramach cyklu "Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze".
Beata Kołodziej (PAP)
bko/ mkr/