Sześć książek reporterskich nominowano do tegorocznej nagrody im. Beaty Pawlak, przyznawanej corocznie za teksty na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Laureata poznamy 11 października.
Do Nagrody Beaty Pawlak w tegorocznej edycji nominowano książki: "Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza" Ludwiki Włodek (Wydawnictwo Literackie), "Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową" Ziemowita Szczerka (wydawnictwa Agora i Czarne), "Tam" Nataszy Goerke (Czarne), "Dybuk. Opowieść o nieważności świata" Krzysztofa Kopczyńskiego i Anny Sajewicz (Agora), "Wojna, która nas zmieniła" Pawła Pieniążka (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), oraz "Po północy w Doniecku" Grzegorza Szymanika i Julii Wizowskiej (Agora).
Nagroda imienia Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 r. za teksty - książki i artykuły - na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowane w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, która 12 października 2002 r. zginęła w zamachu terrorystycznym na wyspie Bali. Dziennikarka zbierała w Indonezji materiał do kolejnej książki. W pozostawionym w Polsce testamencie wyraziła wolę, by powstała nagroda dziennikarska promująca ambitne teksty o świecie i idei dialogu między kulturami. Fundusz noszący jej imię został powierzony Fundacji im. Stefana Batorego.
Dotychczasowymi laureatami nagrody są: Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Anna Fostakowska, Wojciech Górecki, Mateusz Janiszewski, Bartosz Jastrzębski, Marek Kęskrawiec, Piotr Kłodkowski, Adam Lach, Cezary Michalski, Jacek Milewski, Jarosław Mikołajewski, Jędrzej Morawiecki, Beata Pawlikowska, Konrad Piskała, Dariusz Rosiak, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski i Mariusz Szczygieł.
Wręczenie nagrody odbędzie się 11 października o godz. 17.00, w warszawskiej siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego. (PAP)
Autorka: Agata Szwedowicz
Edytor: Paweł Tomczyk
aszw/ pat/