Dzwony będą głównym motywem światowego dnia turystyki, jaki w najbliższą niedzielę będzie obchodzony w Przemyślu. W czasie imprezy będzie można zobaczyć m.in. proces wytwarzania dzwonów oraz usłyszeć koncert na carillonie – specjalnym instrumencie złożonym z dzwonów wieżowych.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk, Światowy Dzień Turystyki jest obchodzony w tym mieście od 2007 r. „Tegoroczny dzień turystyki poświęcamy jednemu z naszych znaków firmowych – dzwonom. Nie bez przyczyny Przemyśl nazywany jest stolicą dzwonów. Sztuka ich wytwarzania obecna do dziś w naszym mieście nawiązuje do ponad 200-letnich tradycji ludwisarskich rodziny Felczyńskich” - przypomniał.
W 1808 roku w miejscowości Kałusz w woj. lwowskim Michał Felczyński założył pierwszą w tej części Europy odlewnię dzwonów. W 1912 roku jej filia pojawiła się w Przemyślu.
Jak zaznaczył Wołczyk, obecnie w samym mieście oraz w pobliskim Ostrowie działają dwie odlewnie dzwonów: Piotra Olszewskiego (prawnuka Jana Felczyńskiego) oraz Janusza Felczyńskiego.
„W niedzielę zobaczyć będzie można niezmienny od lat proces wytwarzania lub – jak chcą sami ich twórcy – narodzin dzwonu, ich funkcję artystyczną, ale przede ich charakter sakralny. Dlatego też poprosiliśmy o współpracę wszystkie parafie przemyskie, aby przy ich pomocy przeprowadzić akcję +Bijących dzwonów+, która sprawi, że w niedzielę o godzinie 21 na zakończenie imprezy w Rynku zabrzmią dzwony we wszystkich przemyskich kościołach” - dodał rzecznik.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie również koncert wykonany na przywiezionym specjalnie na tę okazję z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska mobilnym carillonie „Gdańsk”. Carillon (karylion) (z francuskiego: gra dzwonów) to instrument muzyczny, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których za pomocą specjalnej klawiatury można wybijać melodie sercami dzwonów.
Wołczyk zaznaczył, że w Polsce istnieją trzy carillony koncertowe.
„Wszystkie znajdują się w Gdańsku – w Ratuszu, w kościele Św. Katarzyny oraz mobilny zainstalowany na przyczepie samochodowej, który będziemy mieli okazję usłyszeć w Przemyślu. Składa się z 48 dzwonów umieszczonych w przeszklonej gablocie zamontowanej na podwoziu zabytkowej ciężarówki” - powiedział.
Na instrumencie utwory klasyczne i rozrywkowe wykona Monika Kaźmierczak.
Dzień wcześniej, w sobotę samorząd zaprasza na wycieczki rowerowe i piesze, po specjalnie przygotowanych trasach Pogórza Przemyskiego. W ten dzień będzie można również bezpłatnie zwiedzać m.in. przemyskie muzea. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
Edytor: Agata Zbieg
huk/ agz/