21 zrekonstruowanych wynalazków Leonarda da Vinci oraz 18 reprodukcji jego obrazów można będzie od niedzieli oglądać na interaktywnej wystawie w Stalowej Woli.
Na ekspozycji „Machiny Leonarda da Vinci”, dostępnej do 11 lutego w Centrum Edukacji Dziecięcej Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, znajdą się wiernie odtworzone modele wybranych projektów mistrza.
Koordynatorka wystawy i edukatorka ze stalowowolskiego muzeum Beata Trybuła poinformowała PAP, że prezentowane modele wykonane zostały przez wykwalifikowanych włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i projektów Leonarda.
„To nazwisko znają wszyscy. Ale czy każdy wie, ile rozwiązań technicznych, z których korzystamy dzisiaj, zrodziło się w głowie tego genialnego człowieka ponad pięć wieków temu? Leonardo da Vinci należy do panteonu światowej sztuki. To prawdziwy człowiek renesansu, posiadający wiele talentów i wnikliwy obserwator otaczającego świata, wizjoner wyprzedzający swoją epokę o całe stulecia” – mówiła Trybuła.
Na wystawie można będzie zobaczyć opracowane przez Leonarda łożysko kulkowe, rower, który – jak zapewniła Trybuła – wygląda niemal dokładnie tak, jak współczesne rowery, choć wykonany jest z drewna. Są też skrzydła dla człowieka, pierwowzór współczesnego śmigła do helikoptera, którego mechanizm działania przypomina znane nam śmigło, choć z wyglądu jest „płóciennym ślimakiem”; mechanizm przypominający nakręcany zegar, który dziś wykorzystywany jest z samochodach-zabawkach.
Koordynatorka dodała, że ze względu na edukacyjny charakter ekspozycji wiele z prezentowanych modeli jest interaktywnych, to znaczy, że można sprawdzać ich działanie, dotykać, próbować uruchamiać.
Obok tytułowych machin na wystawie pokazany zostanie też fragment twórczości malarskiej Leonarda, w postaci reprodukcji jego wielkich dzieł. Wśród nich znajdą się te najbardziej znane: „Mona Lisa” znana też jako „La Gioconda”, „Dama z gronostajem”, „Ostatnia wieczerza” czy najsłynniejszy rysunek świata - Autoportret mistrza, wykonany z niezwykłą precyzją i dbałością o detale czerwoną kredą na papierze.
Zaprezentowane zostaną też dzieła nieco mniej znane, w tym jedno z najwcześniejszych dzieł da Vinci „Madonna z goździkiem”, pierwszy profesjonalny obraz Leonarda - „Zwiastowanie”, dwie wersje „Madonny w grocie”, czy jedyny portret mężczyzny namalowany przez Leonarda da Vinci - „Portret muzyka”.
„Wystawa jest znakomitą okazją do spotkania z człowiekiem uchodzącym za jedną z najbardziej utalentowanych osób w historii, wybitnym włoskim malarzem, wynalazcą, rzeźbiarzem, anatomem i filozofem. To spotkanie z wielką sztuką, duchem renesansu i geniuszem człowieka” – zachęcała Trybuła. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
edytor: Agata Zbieg
api/ agz/