Interaktywna wystawa "Bjork Digital" prezentowana jest od wtorku w Poznaniu. Przedsięwzięcie, do którego islandzka artystka Bjork zaprosiła twórców z całego świata, otwiera tegoroczną edycję Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk.
Do tej pory wystawa była pokazywana m.in w Londynie, Sydney i Tokio. W Polsce gości po raz pierwszy. Można ją oglądać do końca października.
Na wystawę składa się seria prac zrealizowanych m.in. w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Projekt według koncepcji Bjork i współpracującego z nią artysty, Jamesa Merry’ego powstał przy udziale uznanych reżyserów, programistów i grafików. Prezentowane są filmy w reżyserii m.in. Michela Gondry’ego, Spike’a Jonze’a i Alexandra McQueena.
"Cały projekt można opisać jako podróż, którą odbyła Bjork poprzez swoje emocje, poprzez ból po rozstaniach, utracie rodziny i po nieudanej operacji strun głosowych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Forum jest AI – Cyber Creative, rozwój sztucznej inteligencji, stąd mój pomysł by zaprosić tę wystawę do Poznania. Cieszę się, że Bjork pozytywnie odpowiedziała na naszą propozycję"- powiedział PAP dyrektor artystyczny Art&Fashion Forum Wojciech Piotr Onak.
Część prac tj. "Stonemilker", czy "Mouth Mantra" widzowie oglądają, mając na głowach gogle VR. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni z kilkudziesięcioma głośnikami, prezentowany jest stworzony na zamówienie nowojorskiego MoMa "Black Lake" stworzony przez Bjork i Andrew Huanga.
"Wystawa w Polsce różni się, na korzyść, od wystaw organizowanych w innych miejscach świata. Mamy największą instalację +Black Lake+. Ponadto po raz pierwszy do wystawy został dołączony najnowszy singiel Bjork +The Gate+. Jednocześnie wystawę ogląda tylko 12 osób - po to, by zapewnić widzom bardziej intymną przestrzeń do odbioru sztuki”- powiedział Onak.
Art&Fashion Forum to, zdaniem organizatorów przedsięwzięcia, najbardziej innowacyjne w Polsce wydarzenie świata mody i sztuki. W tym roku ma swoją 11. edycję, w jego ramach odbywają się liczne warsztaty, wykłady i targi młodych twórców. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
edytor: Paweł Tomczyk
rpo/ pat/