Kultura i sztuka po 1989 roku

03.10.2017

Wystawa "Bjork Digital" w Poznaniu

"Bjork Digital" "Bjork Digital"

Interaktywna wystawa "Bjork Digital" prezentowana jest od wtorku w Poznaniu. Przedsięwzięcie, do którego islandzka artystka Bjork zaprosiła twórców z całego świata, otwiera tegoroczną edycję Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk.

Do tej pory wystawa była pokazywana m.in w Londynie, Sydney i Tokio. W Polsce gości po raz pierwszy. Można ją oglądać do końca października.

Na wystawę składa się seria prac zrealizowanych m.in. w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Projekt według koncepcji Bjork i współpracującego z nią artysty, Jamesa Merry’ego powstał przy udziale uznanych reżyserów, programistów i grafików. Prezentowane są filmy w reżyserii m.in. Michela Gondry’ego, Spike’a Jonze’a i Alexandra McQueena.

"Cały projekt można opisać jako podróż, którą odbyła Bjork poprzez swoje emocje, poprzez ból po rozstaniach, utracie rodziny i po nieudanej operacji strun głosowych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Forum jest AI – Cyber Creative, rozwój sztucznej inteligencji, stąd mój pomysł by zaprosić tę wystawę do Poznania. Cieszę się, że Bjork pozytywnie odpowiedziała na naszą propozycję"- powiedział PAP dyrektor artystyczny Art&Fashion Forum Wojciech Piotr Onak.

Część prac tj. "Stonemilker", czy "Mouth Mantra" widzowie oglądają, mając na głowach gogle VR. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni z kilkudziesięcioma głośnikami, prezentowany jest stworzony na zamówienie nowojorskiego MoMa "Black Lake" stworzony przez Bjork i Andrew Huanga.

"Wystawa w Polsce różni się, na korzyść, od wystaw organizowanych w innych miejscach świata. Mamy największą instalację +Black Lake+. Ponadto po raz pierwszy do wystawy został dołączony najnowszy singiel Bjork +The Gate+. Jednocześnie wystawę ogląda tylko 12 osób - po to, by zapewnić widzom bardziej intymną przestrzeń do odbioru sztuki”- powiedział Onak.

Art&Fashion Forum to, zdaniem organizatorów przedsięwzięcia, najbardziej innowacyjne w Polsce wydarzenie świata mody i sztuki. W tym roku ma swoją 11. edycję, w jego ramach odbywają się liczne warsztaty, wykłady i targi młodych twórców. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytor: Paweł Tomczyk

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL