14 spotkań złoży się na Akademię Filmu Dokumentalnego, która w rozpoczętym właśnie semestrze będzie miała miejsce na Uniwersytecie Gdańskim. Kurs otwarty jest dla wszystkich. W jego trakcie prezentowane będą najistotniejsze filmy dokumentalne ostatnich lat.
Akademię poprowadzi filmoznawca, wykładowca UG Marcin Borchardt, który jest też reżyserem wielu filmów dokumentalnych, w tym zrealizowanego w br. obrazu „Beksińscy. Album wideofoniczny” złożonego z prywatnych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich.
Jak poinformował jeden z organizatorów gdańskiej edycji Akademii Filmu Dokumentalnego - Przemysław Rydzewski, na spotkaniach składających się na kurs, prezentowane będą „najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne”. Projekcjom towarzyszyć będą wykłady oraz dyskusje z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości specjalnych.
Obrazy prezentowane w ramach Akademii pochodzić będą z festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity - jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie.
W programie gdańskiej Akademii znajdą się m.in.: "Ostatni w Aleppo" Ferasa Fayyada traktujący o działaniach tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej – grupy ludzi pomagających ofiarom bombardowań w Aleppo, „Obcy w raju” Janusa Metza nakręcony na Sycylii w ośrodku dla imigrantów, „Sól ziemi” Juliana Ribeiro Salgado i Wima Wendersa będący biografią wybitnego brazylijskiego fotografa Sebastiao Salgado oraz „Amatorzy w kosmosie” Maksa Kestnera opowiadający o dwóch mężczyznach zafascynowanych lotami w kosmos i próbującymi stać się pierwszymi w historii kosmonautami-amatorami.
Uczestnicy kursu będą też mogli obejrzeć obrazy: „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”, w którym reżyser Michel Gondry spotyka się z Noamem Chomskym - amerykańskim lingwistą specjalizującym się w problemach natury języka i procesie jego nabywania, „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika przedstawiający historie osób podróżujących nowojorskim metrem oraz „Spotkania na krańcach świata” Wernera Herzoga traktujący o Antarktydzie.
Pełny program projekcji filmowych i inne szczegóły dotyczące kursu można znaleźć na stronie http://akademiadokumentalna.pl/szkoly-wyzsze/ug.
Spotkania odbywać się będą we wtorki po południu na Wydziale Filologicznym UG: pierwsze z nich zaplanowano na 10 października. W zajęciach mogą brać udział studenci wszystkich kierunków (prowadzone są one w formie przedmiotu ogólnouczelnianego) a także osoby nie związane z uczelnią.
Jak wyjaśnił Rydzewski, studenci mogą zapisać się na zajęcia w Portalu Studenta lub wysyłając mail na adres przemek@againstgravity.pl. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
Edytor: Agata Zbieg
aks/ agz/