2011-04-27 (PAP) - Najpóźniej w ciągu trzech tygodni zarząd województwa mazowieckiego ma podjąć decyzję w sprawie dofinansowania ze środków unijnych rewitalizacji płockiej "Małachowianki", najstarszej polskiej szkoły i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej od 1180 r.
Jak poinformował w środę podczas konferencji prasowej w Płocku wicemarszałek województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński, by otrzymać wsparcie, projekt rewitalizacji "Małachowianki" musi zostać dopisany do listy tzw. projektów kluczowych, ubiegających się o środki unijne.
"Byłem dziś pierwszy raz w +Małachowiance+. Muszę przyznać, że jest to obiekt, który powinien dostać dofinansowanie, bo jest to kawał polskiej historii i tradycji. O takie rzeczy powinniśmy dbać" - powiedział Kierwiński. Przyznał, że chociaż nie jest jeszcze przesądzone na jak duże wsparcie może liczyć projekt remontu najstarszej polskiej szkoły, to będzie to nie mniej niż 50 proc. środków potrzebnych na inwestycję. Szacunkowy koszt projektu to 29,6 mln zł.
Kierwiński podkreślił, że projekt rewitalizacji "Małachowianki" przeszedł z powodzeniem - konieczne w procedurze przyznawania dotacji unijnych - konsultacje społeczne, w ramach których wpłynęło prawie 200 opinii pozytywnych.
Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, zapewnił, że w zależności od wielkości wsparcia unijnego samorząd miasta dołoży pozostałą część kwoty potrzebnej na remont "Małachowianki". W jego ocenie, w maju mogłaby zostać podpisana umowa między samorządem Płocka a Mazowsza, dotycząca projektu, w czerwcu ukazałyby się ogłoszenia przetargowe, a pierwsze prace ruszyłyby po wakacjach. Cała inwestycja trwałaby dwa lata.
Według dyrektorki "Małachowianki" Renaty Kutyło-Utzig, najpilniejszy jest remont dwóch najstarszych części szkoły, czyli budynków pochodzących z XIII i XVII wieku, w tym gotyckiej wieży. Prac naprawczych wymaga też nowa część placówki: budynek wzniesiony w latach 60. XX wieku oraz skrzydło, którego budowa zakończyła się w 2002 r. "Najważniejsze to zabezpieczenie fundamentów i remont dachu w najstarszych częściach naszej szkoły. Cieszę się, że jest nadzieja na to, że jeszcze w tym roku taki remont mógłby się rozpocząć" - powiedziała PAP Kutyło-Utzig.
Wniosek o wpisanie projektu remontu "Małachowianki" na listę projektów kluczowych, którym przysługuje dofinansowanie ze środków unijnych, Urząd Miasta Płocka złożył w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim w marcu 2010 r. Obecne liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego otrzymało tę nazwę na mocy uchwały Rady Miasta Płocka w 1921 roku. Szkoła powstała w 1180 r. przy kolegiacie św. Michała Archanioła jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, władcy Polski, który spoczywa w krypcie płockiej katedry. Od tamtej pory, wielokrotnie przebudowywana szkoła istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu.
Najstarszą zachowaną część szkoły - fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty - można zobaczyć w szkolnym muzeum, mieszczącym się w podziemiach. Przetrwały także XV-wieczna wieża oraz XVII-wieczne skrzydło ówczesnego Kolegium Jezuickiego, które istniało od 1611 r. do drugiej połowy XVIII wieku. W XIX wieku placówka funkcjonowała jako gimnazjum, w latach 1914-1921 nosiła nazwę Szkoły Polskiej.
Wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) i pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego Wojciech Szweykowski (1773-1838, a uczniami: Hieronim Napoleon Bońkowski(1807-1886), późniejszy nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza, Honorat Koźmiński (1829-1916) ogłoszony przez papieża Jana Pawła II błogosławionym, prezydent II Rzeczypospolitej, profesor Politechniki Lwowskiej - Ignacy Mościcki (1867-1946), pułkownik lotnictwa, uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 - Jan Zumbach (1915-1986), a także Tadeusz Mazowiecki (ur. 1927) - pierwszy premier III Rzeczpospolitej. (PAP)
mb/ ls/