Lustra z napompowanej stali, „publicystyczna” porcelana, siedziska z trzciny i betonu – to niektóre projekty polskich dizajnerów, które można oglądać na wystawie przed Ambasadą RP w Kopenhadze w ramach projektu Polish Design Island.
Polish Design Island to inicjatywa stowarzyszenia MiastoHolizm prezentująca najciekawszy dizajn z Polski. Aranżując wnętrze morskiego kontenera na nowoczesne mieszkanie stworzono Mobilny Instytut Kultury, w którym prezentowane są prace 30 dizajnerów z 10 regionów Polski.
Hasłem przewodnim Polish Design Island jest ekologia, dlatego eksponaty reprezentują idee zrównoważonego rozwoju i pokazują różne metody projektowania przy minimalizacji tzw. śladu ekologicznego (eco footprint). „Każdy produkt i jego produkcja zostawia w przyrodzie ślad, chodzi o to, żeby on był jak najmniejszy” – tłumaczyła PAP kurator wystawy Agata Kiedrowicz.
Ambasador RP w Kopenhadze Henryka Mościcka-Dendys oceniła w rozmowie z PAP, że polscy projektanci, których produkty można zobaczyć w kontenerze, pokazują w jaki sposób kreatywnie czerpać z najlepszej polskiej tradycji, także z tradycji polskiego folkloru, tworząc produkt najwyższej jakości.
„Zdecydowaliśmy się pokazać kontener stowarzyszenia MiastoHolizm dlatego, że wydaje nam się, że jest to projekt unikatowy – łączący najlepsze tradycje polskiego wzornictwa przemysłowego z ofertą kulturalną. Mobilny Instytut Kultury zaprasza do dyskusji o tym, co Polska ma dziś najlepszego do pokazania w zakresie wzornictwa przemysłowego” – podkreśliła ambasador. „To będzie zaskoczenie dla moich duńskich gospodarzy” – dodała.
Zwiedzający Mobilny Instytut Kultury zobaczą m.in. lustra z województwa dolnośląskiego, powstałe w procesie pompowania stali nierdzewnej, czy zastawę, na którą gdańska artystka naniosła grafiki komentujące rzeczywistość, czyniąc z niej porcelanę „publicystyczną”. Wystrój kontenera zdobi także w pełni biodegradowalny taboret z Warmii i Mazur, wykonany z trzciny pospolitej i betonu.
Polish Design Island to nie tylko propozycja wystroju wnętrza nowoczesnego i ekologicznego mieszkania. Duński odbiorca w kontenerze znajdzie też podlaskie ubrania wykonane z tradycyjnych polskich makatek, czy czekoladę z chmielem i słodem jęczmiennym z województwa podkarpackiego.
Prezes stowarzyszenia MiastoHolizm Monika Petryczko zauważyła w rozmowie z PAP, że Dania słynie z wysokiej jakości dizajnu, wytwarzanego w sposób ekologiczny. „Chcieliśmy się z tymi królami wzornictwa przemysłowego zmierzyć, z pewnością, również wiele się od nich nauczyć. U nas zrównoważony rozwój we wzornictwie przemysłowym nie jest jeszcze bardzo rozwinięty, wiec wszelkie wskazówki od duńskiego producenta i odbiorcy dla polskich dizajnerów są jak najbardziej mile widziane” – podkreśliła.
Każdy projekt prezentowany w ramach Polish Design Island – wskazywała Petryczko – nie jest eksponatem stworzonym jedynie na potrzeby wystawy i można zakupić go na stronie internetowej producenta.
Mobilny Instytut Kultury do końca tygodnia będzie gościł na dziedzińcu Ambasady Polski w Kopenhadze. Wcześniej, wystawa była prezentowana w Gdańsku, Brukseli i Łodzi.
Z Kopenhagi Aleksandra Rebelińska (PAP)
autor: Aleksandra Rebelińska
reb/ par/