Z okazji obchodów jubileuszu 200-lecia Ossolineum w sobotę wieczorem rozpoczęła się Noc Jubileuszowa. Dostępne są bezpłatnie wszystkie zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Odbywa się zwiedzanie z przewodnikiem i zaplanowano prelekcje.
Jak poinformowali organizatorzy, szczególnego polecenia wymagają pokazywane po raz pierwszy tej nocy akwarele Piotra Michałowskiego : Dyliżans francuski oraz Mieszczaństwo Tomaszowskie.
Ossolineum zakupiło te dwie prace ze zbiorów prywatnego kolekcjonera, który mieszkał w USA. Powstały w latach 20. i 30. XIX wieku.
„Wprawdzie do Ossolineum można wejść codziennie np. skorzystać z biblioteki czy zbiorów specjalnych. Jednak na taras widokowy wejdzie nasz czytelnik tylko podczas tej nocy i może podziwiać Wrocław z lotu ptaka” - powiedział dyrektor placówki Adolf Juzwenko.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich został ufundowany w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, uczonego, bibliofila i kolekcjonera. Celem fundacji było zbieranie, udostępnianie i zachowanie dla potomności piśmiennictwa i dzieł sztuki oraz innych narodowych pamiątek. W latach 1946-47 część zbiorów Zakładu trafiło z Lwowa do Wrocławia. Tu też znajduje się dziś siedziba Ossolineum, w którego strukturach znajdują się Biblioteka, Muzeum ks. Lubomirskich, Wydawnictwo oraz Muzeum Pana Tadeusza. (PAP)
autor: Roman Skiba
edytor: Dorota Skrobisz
ros/ skr/