Tadeusz Kościuszko jest przykładem patriotyzmu nowoczesnego, dojrzałego świadomością narodowych wartości, ale niewykluczającego i niewywyższającego się nad innych – podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski w niedzielę podczas uroczystości w Solurze.
Marszałek Senatu przebywa z wizytą w Szwajcarii od soboty w związku z uroczystościami upamiętniającymi 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. W niedzielę uczestniczył w obchodach związanych z tą rocznicą w Solurze, mieście, w którym Kościuszko zmarł.
"Mieszkańcom i władzom Solury, którzy przyjęli naszego wielkiego rodaka, dziękujemy za wielką dbałość o dziedzictwo Tadeusza Kościuszki, o dziedzictwo narodowe polskie, ale tak naprawdę nasze wspólne" – mówił Karczewski.
Przypomniał, że Sejm i Senat RP ustanowiły rok 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki po to, by "naród polski oddał hołd pamięci wielkiego polskiego bohatera światowej sławy, by młodym pokoleniom (...) wskazać przykład służby i poświęcenia dla ojczyzny i by wzmocnić przez to kondycję duchową narodu”.
"Kościuszko był zawsze przyjacielem wolności i wolnych ludzi, czy to walczących o niepodległość w Polsce, czy to w rewolucyjnej Francji, czy w emancypującej się od brytyjskiej dominacji Ameryce, czy to w republikańskiej Szwajcarii" – wskazywał Karczewski. Jak podkreślał, dla Kościuszki wolność nie była ideą wyłącznie duchową, ale i konkretem, który kazał mu uwalniać w Ameryce w swoim majątku niewolników, zaś w Polsce – utrzymywanych w poddaństwie chłopów.
"W Polsce Kościuszko jest przykładem patriotyzmu nowoczesnego, dojrzałego świadomością narodowych wartości, ale niewykluczającego i niewywyższającego się nad innych. Takim ukształtowało go Wielkie Księstwo Litewskie, kraj wielu kultur, z których się wywodził. Kultura polska przenikała się tam z kulturą białoruską, litewską, żydowską" – zauważył marszałek Senatu.
Podkreślał, że „droga życiowa Kościuszki wskazuje, że nie ma patriotów bez patriotycznego wychowania”. „Staramy się w Polsce z tej filozofii korzystać, zgodnie z nią reformujemy nasz system edukacji. Dziś bowiem narodom i Europie są potrzebni nowocześni i świadomi swej narodowej tożsamości patrioci” – zaznaczył.
Przed uroczystością Paweł Jaworski, konsul RP w Bernie powiedział dziennikarzom, że Kościuszko w Solurze jest nie tylko bohaterem Polaków, ale jest nim też dla Szwajcarów. "Obecnie jest upamiętniany co roku ze szwajcarskiej inicjatywy. W uroczystościach uczestniczą często nasi rodacy, przyjeżdżają ze wszystkich części Szwajcarii" – mówił.
Jak zaznaczył, Kościuszko to na pewno "największa postać znana w Solurze". "Każdy traktuje go na swój sposób, Szwajcarzy wiedzą o jego mocnych polskich korzeniach, wiedzą o jego działalności za oceanem i traktują jako wielką postać, której mogli udzielić schronienia w ostatnich latach życia" – dodał.
Wcześniej marszałek Senatu wraz z delegacją złożył wieńce przed pomnikiem Kościuszki. Wziął też udział we mszy św. w Katedrze św. Ursyna w Solurze.
Karczewski spotkał się także z przedstawicielami szwajcarskiej Polonii.(PAP)
Z Solury Wiktoria Nicałek
wni/ fit/ mal/ son/