Design jest bardzo ważny; na szczęście kultura jest w nim obecna - powiedział wicepremier, minister kultury, prof. Piotr Gliński podczas gali wręczenia nagród 24. edycji konkursu "Dobry Wzór 2017", w czwartek w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
"Design jest bardzo ważny. Na szczęście kultura jest w nim obecna. (...) Resort powołał nowy program +Przemysły kreatywne+. Wspiera w związku z tym także design" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.
Dodał: "kilka projektów nowych już w tym roku powstanie, m.in. zakupiliśmy rok temu dawny hotel Cracovia w Krakowie. Tam planujemy razem z prof. Andrzejem Szczerskim zbudować chyba pierwsze w Polsce tak poważne Muzeum Architektury i Designu".
Nagrodę specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Wzór roku dla kultury", tytuł, statuetkę oraz 11 tys. zł brutto otrzymał z rąk prof. Glińskiego projektant Albert Salamon "za kolekcję aplikacji zegarkowych TTMM". Fundusze związane z nagrodą mają być przeznaczone na zorganizowanie stoiska na wybranych targach zagranicznych.
"Aplikacja jest bardzo innowacyjnym i unikalnym produktem, mającym wymiar kulturowy i edukacyjny. Na ogromne uznanie zasługuje praca oraz kreatywność projektanta, który przetwarzając kody kulturowe stworzył około 140 wzorów prezentujących godzinę, niebędących jednocześnie tradycyjnym cyferblatem. Poza aspektem unikalności należy zwrócić uwagę na użyteczność aplikacji oraz możliwość jej dopasowania do potrzeb i upodobań użytkownika" - odczytał uzasadnienie minister kultury.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało także dwa wyróżnienia, które otrzymały Frezo World Design za tapety inspirowane muralami z lat 1950-70 i Centrum Kultury w Lublinie za grafikę książki z dvd pt. "Bracia Karamazow".
Nagrodę specjalną "Wzór Roku 2017", ufundowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego i Ministerstwo Rozwoju, przyznano kolekcji mebli "Nature" wyprodukowanej przez Meble VOX. W imieniu wicepremiera statuetkę wręczył dyrektor departamentu innowacji Ministerstwa Rozwoju Hubert Niewiadomski.
"Cieszę się, że tak duża liczba przedsiębiorstw stawia na rozwój swoich produktów m.in. dzięki dbałości o ich atrakcyjny wygląd. Nie ulega żadnej wątpliwości, że bez dobrego pomysłu na design bardzo trudno odnosić w obecnych czasach sukcesy rynkowe. Design to proces zarządzania zmianą" - napisał w liście skierowanym do uczestników gali, odczytanym przez Niewiadomskiego, wicepremier Morawiecki.
"Wzornictwo przemysłowe można umiejscowić na pograniczu biznesu i sztuki. Oprócz promocji danych symboli czy marek - niesie przecież ze sobą niezaprzeczalne wartości estetyczne" - dodał Morawiecki.
Ministerstwo Rozwoju ufundowało także dwa wyróżnienia, które wręczono producentom drukarki POSNET TRIO i producentom kostki z efektami iluminiscencji LUMIA.
Nagrodę "Produkt Roku 2017", ufundowaną przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przyznano gdańskiej firmie Green Dream Boats za katamaran solarny Solliner. Statuetkę wręczył prezes ARP Marcin Chudziński.
Agencja Rozwoju Przemysłu ufundowała również wyróżnienie, które otrzymał Zakład Porcelany Stołowej "Karolina" za serwis porcelanowy do kawy i herbaty "CZAJ".
Tytuł i nagrodę "Designer Roku", przyznaną przez prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożenę Gargas, otrzymała krakowska projektantka Maja Ganszyniec.
Nagrodę specjalną "za wybitne zasługi dla polskiego wzornictwa" przyznano "wszystkim polskim projektantkom i projektantom", a w ich imieniu laur odebrała prof. Bogumiła Jung.
Do 24. edycji konkursu "Dobry Wzór 2017" zgłoszono 175 produktów i usług. Jury do udziału w finale zakwalifikowało 144. Nagrody przyznano w 9 kategoriach: dom, praca, sfera publiczna, usługi, nowe technologie, grafika użytkowa i opakowania, transport i komunikacja, nowe materiały produkcyjne, moda i akcesoria.
Specjalnie zaprojektowane, wydrukowane w technice 3D, statuetki wręczała laureatom prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożena Gargas.
W kategorii "Dom" jury przyznało nagrody "Dobry Wzór 2017" projektantom: serii siekier CellFAST, grzejnika MANHATTAN, krzesła RM 56 WOOD, serwisu porcelanowego do kawy i herbaty "CZAJ", rodziny opraw oświetleniowych LENS LINE.
W kategorii "Praca" jury nagrodziło projektantów drukarki fiskalnej POSNET TRIO oraz kasy fiskalnej NOVITUS NEXT,
W kategorii "Sfera publiczna" jury przyznało nagrody projektantom: paneli akustycznych GROOVE, kostki z efektem luminescencyjnym LUMIA oraz ławki CONSTRUQTA.
W kategorii "Usługi" nagrody odebrali twórcy: aplikacji mobilnej eSky, Trufle Mozaiki oraz bezosobowego punktu sprzedaży gazu w butlach "Butlomat".
W kategorii "Nowe technologie" jury nagrodziło projektantów: bezzałogowego systemu latającego OGAR Mk2, kolekcji aplikacji zegarkowych TTMM i drukarki 3D XFAB.
W kategorii "Grafika użytkowa i opakowania" nagrody odebrali projektanci: grafiki książki z płytą dvd "Bracia Karamazow", opakowania czekolady z oliwkami ENDORFINA, grafiki znaczka pocztowego POLSKI DESIGN oraz rebrandingu identyfikacji wizualnej Politechniki Warszawskiej.
W kategorii "Nowe materiały" jury przyznało nagrodę projektantom paneli elewacyjnych THERMOLAM.
W kategorii "Transport i komunikacja" jury nagrodziło poznańskich projektantów tramwaju MODERUS GAMMA.
W kategorii "Moda i akcesoria" nagrody otrzymali projektanci kolekcji ubrań i akcesoriów HOBBY oraz butów AVIR.
Doroczne nagrody "Dobry Wzór" są przyznawane od 1993 r. MKiDN i Mnisterstwo Rozwoju objęły imprezę patronatem honorowym/
Na wystawie pokonkursowej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie eksponowanych jest 114 produktów i usług obecnych na polskim rynku. Wystawa będzie czynna do 3 grudnia br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Paweł Tomczyk
gj/ pat/