Wy, weterani walk o niepodległość przekazujecie nam - młodszemu pokoleniu, sztandar niepodległości i tą wielką wartość, zawierającą się w słowach naszego hymnu: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy - mówił w piątek w Krakowie szef Urzędu do Spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.
Podczas uroczystości w Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie 35 osób - żołnierze AK, weterani oraz przedstawiciele kolejnych pokoleń, dla których ważna jest idea niepodległościowa - otrzymało medale "Pro Patria".
Wśród odznaczonych znalazła się Irena Piotrowska-Wesołowska, która w czasie II wojny światowej działała w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, a w l. 90. była organizatorką i wieloletnią przewodniczącą Funduszu Pomocy Żołnierzom AK im. płk. W. Żakowskiego ps. "Zagraj" w Krakowie.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że odzyskanie niepodległości w 1918 r. nie byłoby możliwe, gdyby pokolenie strzelców Józefa Piłsudskiego nie czerpało swojej siły z tragicznych doświadczeń poprzednich pokoleń, które mimo wysiłku nie zdołały wywalczyć wolności w powstaniu styczniowym, powstaniu listopadowym i insurekcji kościuszkowskiej.
"Obecni tu weterani walk o niepodległość Rzeczpospolitej swoją siłę, swoją moc i miłość do ojczyzny czerpali i uczyli się jej od pokolenia, które przywróciło Polsce niepodległość w 1918 r." – mówił Kasprzyk. Przypomniał, że dali oni ojczyźnie "wszystko, co tylko dać można było" w walce z niemieckim i sowieckim okupantem oraz w powojennej walce z reżimem komunistycznym. "Wy weterani walk o niepodległość przekazujecie nam - młodszemu pokoleniu sztandar niepodległości i tą wielką wartość, zawierającą się w słowach naszego hymnu: +Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy+" - podkreślił.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał słowa Karola Wojtyły skierowane do legionistów podczas spotkania opłatkowego w klasztorze oo. Dominikanów w 1975 r.: "Życzę Wam, aby następne pokolenia pozostały wierne tym wartościom i tej idei, której wy służyliście walcząc o niepodległość Rzeczpospolitej".
"To życzenie spełnia się na naszych oczach, bo na tej sali są młodzi ludzie, którzy od weteranów uczą się: miłości ofiary i bezinteresownej służby" – powiedział Kasprzyk.
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych życzył wszystkim "budowania wspólnoty ludzi wolnych, zapatrzonych w niepodległą Polskę i owładniętych ideą bezinteresownej służby Rzeczpospolitej". "Abyśmy czasem różniąc się, nigdy się nie dzielili. Abyśmy budowli wspólnotę, której na imię Rzeczpospolita" – dodał.
Medal "Pro Patria" przyznawany jest od 2011 r. Odznaczenie trafia do osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, do tej pory otrzymało je ok. 3 tys. osób.
Wicewojewoda małopolski Józef Gawron wręczył w piątek członkom Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich w Krakowie odznaczenia nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Za wybite zasługi w krzewieniu postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Andrzej Gołda. Za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali Andrzej Kosek i Jerzy Parda. Medale Komisji Edukacji Narodowej nadane przez minister edukacji Annę Zalewską otrzymali: Małgorzata Spisak i Zbigniew Wierciak.(PAP)
wos/ hp/ agz/