Inscenizację wjazdu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania zobaczą w sobotnie południe poznaniacy. 211 lat temu przyjazd twórcy Legionów Polskich zapoczątkował zwycięskie powstanie w Wielkopolsce.
Zakończone sukcesem zbrojne wystąpienie ludności polskiej przeciw pruskiemu zaborcy przyczyniło się do utworzenia Księstwa Warszawskiego. Polski ruch zbrojny objął Wielkopolskę, a następnie ziemię sieradzką, Kujawy, Mazowsze i Pomorze. Powstańcy zajęli także twierdzę jasnogórską.
Sobotnie uroczystości w Poznaniu przypominają wydarzenia sprzed 211 lat, które były wstępem do pierwszego z zakończonych sukcesem powstań narodowych. 3 listopada 1806 r. do opuszczonego przez pruski garnizon miasta wkroczył pierwszy oddział wojsk napoleońskich. Przyjazd gen. Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego trzy dni później przerodził się w wielką manifestację patriotyczną.
"Dzięki temu patriotycznemu zrywowi, doszło do przejęcia administracji przez Polaków, do utworzenia 20-tysiecznej armii i, w efekcie, do powstania namiastki państwowości polskiej – Księstwa Warszawskiego. Polacy wiązali z przyjazdem Wybickiego i generała wielkie nadzieje, bo wyczekiwali, że niebawem do Poznania przybędzie także Napoleon. Tak się rzeczywiście wkrótce potem stało" – powiedział prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Andrzej Gulczyński. Towarzystwo jest jednym ze współorganizatorów obchodów.
Pierwsza inscenizacja wjazdu gen. Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego z listopada 1806 r. została przygotowana w ubiegłym roku przy okazji okrągłej, 210 rocznicy. W związku z dużym zainteresowaniem poznaniaków, organizatorzy zdecydowali się przygotować inscenizację także i teraz.
W sobotnie południe, tak, jak 211 lat temu, wóz Dąbrowskiego i Wybickiego zostanie wyprzęgnięty i poprowadzony przez "wielu dystyngowanych obywateli" na Stary Rynek. Bohaterowie zostaną powitani przed ratuszem. Odczytana zostanie odezwa gen. Dąbrowskiego, zebrani odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego, zaplanowano też pokaz musztry, umiejętności wojskowych i pokaz pirotechniczny. W ratuszu będzie można zobaczyć obraz Jana Gładysza "Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania w 1807 r." przedstawiający kolejne przybycie gen. Dąbrowskiego do stolicy Wielkopolski - już jako bohatera zwycięskiego powstania.
Inscenizację poprzedzi złożenie kwiatów na grobie Józefa Wybickiego i przy urnie z sercem gen. Dąbrowskiego w krypcie kościoła św. Wojciecha. Dopełnieniem uroczystości rocznicowych będzie wieczorne widowisko muzyczno-teatralne "Jak Wybicki do Poznania…".
"Dzięki ubiegłorocznym, bogatym w wydarzenia obchodom 210. rocznicy historycznego wjazdu Dąbrowskiego i Wybickiego do Poznania a także za sprawą ubiegłorocznej rekonstrukcji tego wydarzenia, społeczna wiedza na temat powstania z 1806 r. jest chyba nieco większa. W ubiegłym roku myśleliśmy, że takie imprezy będziemy organizować co 10 lat, ale okazało się, że jest zapotrzebowanie na takie inscenizacje. Przypominamy więc powstanie i oddajemy hołd bohaterom" – powiedział PAP Gulczyński.
Gen. Jan Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki przybyli do Poznania na polecenie Napoleona. Obaj cieszyli się w Wielkopolsce dużym uznaniem od czasów związanego z insurekcją kościuszkowską powstania wielkopolskiego z 1794 r. W przedstawionej po ich przyjeździe proklamacji Napoleon oobiecał Polakom wskrzeszenie państwa, jeśli Polacy "wykażą, że na niepodległość sobie zasłużyli".
Dąbrowski rozpoczął w Poznaniu tworzenie polskiej armii, która w niedługim czasie liczyła ok. 20 tys. żołnierzy. Wybicki zaczął budowę zrębów polskiej administracji.
27 listopada 1806 r. do Poznania przybył Napoleon, który przez blisko trzy tygodnie to z tego miasta wydawał rozkazy. 11 grudnia w sali redutowej Hotelu Saskiego podpisano pokój między Francją a Saksonią. Kilka dni później cesarz wyruszył do Warszawy. W czerwcu następnego roku, na mocy traktatu w Tylży, postało Księstwo Warszawskie, którego częścią stała się Wielkopolska.
Głównym organizatorem obchodów rocznicowych jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków MKiDN. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
edytor: Paweł Tomczyk
rpo/ pat/