Gavriel Lipkind i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zagrają w piątek i sobotę w warszawskiej Filharmonii Narodowej. W programie kompozycje Panufnika, Elgara i Weinberga.
Koncert rozpocznie wykonanie Concerto festivo Andrzeja Panufnika, kompozycji, która została napisana przez Panufnika na zamówienie London Symphony Orchestra. Następnie publiczność usłyszy Koncert wiolonczelowy op. 43 Mieczysława Weinberga, a po przerwie Edwarda Elgara - Wariacje "Enigma".
Mieczysław Weinberg (1919 -1996) był polskim kompozytorem pochodzenia żydowskiego, od 1939 mieszkał w ZSRR. Jego Koncert wiolonczelowy powstał w roku 1948 i został dedykowany Mścisławowi Rostropowiczowi. Czas, w którym powstało dzieło, w Związku Sowieckim nie sprzyjał formalnym i fakturalnym poszukiwaniom, dlatego też brzmieniowy kształt utworu jest bliski tradycji, a jednak - jak zaznacza muzykolog Piotr Maculewicz - "zarazem zachwyca ono pięknem rozległych kantylen solowego instrumentu, harmonicznym i ekspresyjnym bogactwem; zawiera też elementy błyskotliwej wirtuozerii".
Pomysł Wariacji „Enigma” Elgara wziął się z muzycznego żartu – pewnego popołudnia kompozytor zabawiał swą żonę Alice fortepianową improwizacją, podczas której opracowując wariantowo pewną melodię starał się stworzyć dźwiękowe karykatury żony, siebie samego oraz grona przyjaciół domu - opisuje utwór Maculewicz. - Alice uznała ów pomysł za niezwykle interesujący i nakłoniła męża do rozwinięcia i zapisania tej improwizacji. Za podstawę cyklu posłużył temat-zagadka: według Elgara jest on jedynie kontrapunktem do pewnej znanej melodii, która sama pozostaje jednak utajona. Próby rozwiązania tej tajemnicy w połączeniu z atrakcyjnością konceptu i pięknem muzyki stały się jednym z kamieni milowych sławy Elgara.
Solista piątkowego i sobotniego (10-11 listopada) wieczoru w Filharmonii Narodowej Gavriel Lipkind jest izraelskim muzykiem na stałe mieszkającym i rozwijającym swoją karierę artystyczną w Niemczech. Urodził się w 1977 r. w Tel Awiwie w rodzinie o żydowskich korzeniach, która wyemigrowała z Rosji. Gavriel wyjechał z Izraela do Niemiec w wieku 18 lat i odbył solidne studia muzyczne we Frankfurcie.
Utalentowany wiolonczelista zdobył wiele nagród biorąc udział w prestiżowych konkursach w Paryżu, Waszyngtonie, Berlinie. Współpracował z tak wybitnymi postaciami w świecie muzyki, jak Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Pinchas Zukerman i Yehudi Menuhin. Jako solista występował z Orkiestrą Filharmoników z Izraela, Filharmonikami z Monachium oraz z Symfoniczną Orkiestrą z Baltimore. Koncertuje na wielu światowych scenach. (PAP)
abe/ agz/