Monument "To B remembered" stanął przy budynku centrum obsługi turystów nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau – poinformowała gmina Oświęcim.Statuę przygotował Międzynarodowy Komitet Oświęcimski według projektu francuskiej artystki Michele Deodat
"Rzeźba przedstawia odwróconą literę +B+ z napisu +Arbeit macht frei+, który znajduje się nad bramą główną obozu Auschwitz. Na monumencie znajduje się inskrypcja w języku angielskim, która podkreśla odwagę i opór więźniów oraz jest przesłaniem dla przyszłych pokoleń: +Pamiętajcie: kiedy dzieje się niesprawiedliwość, kiedy ludzie są dyskryminowani i prześladowani - nie pozostawajcie obojętni. Obojętność zabija+" – podały służby prasowe gminy.
Statuę przygotował Międzynarodowy Komitet Oświęcimski według projektu francuskiej artystki Michele Deodat. Wykonali ją w 2013 r. uczniowie szkoły zawodowej Volkswagena z Hannoweru. Monument widzieli już m.in. mieszkańcy Berlina, Paryża i Brukseli. W Brzezince będzie prezentowany przez pół roku. Później trafi do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Brama główna w byłym obozie Auschwitz I jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miejsca. Napis nad nią - "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym) - wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza.
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski został założony w 1952 r. przez byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. To najstarsza organizacja więźniarska. Do jej zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji Holokaustu.
Centrum obsługi turystów w Brzezince położone jest ok. 100 m od historycznej bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. W budynku zobaczyć można m.in. wystawę poświęconą historii podobozu Auschwitz III-Monowitz, utworzonego przy budowanych przez Niemców zakładach chemicznych. Przygotowała ją Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/aszw/