Nie powinniśmy poprzestawać jedynie na radości jedzenia świętomarcińskich rogali – powiedział w sobotę wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Przekonywał, że tę poznańską tradycję musi dopełniać pamięć o tych, którzy wywalczyli wolność naszego narodu.
11 listopada, od ponad 20 lat, poza Świętem Niepodległości, obchodzony jest w Poznaniu, także jako dzień Imienin ulicy Święty Marcin. Tego dnia mieszkańcy Poznania i turyści zajadają rogale świętomarcińskie - poznańskie przysmaki, których tradycja sięga końca XIX wieku. W trakcie Imienin głównej ulicy miasta, odbywają się także koncerty, pokaz sztucznych ogni i tradycyjny korowód, który prowadzi Święty Marcin na koniu.
W trakcie oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości w Poznaniu, do tej tradycji w swoim przemówieniu odniósł się wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Jak mówił, "nie powinniśmy poprzestawać jedynie na radości jedzenia świętomarcińskich rogali, oglądaniu barwnego korowodu czy słuchaniu koncertów". "To oczywiście piękna i ważna tradycja, lecz nie w niej zawiera się istota naszej wolności" – podkreślił.
"Musimy dopełniać ją pamięcią o tych, którzy tę wolność nam wywalczyli. Musimy wiedzieć, co jest naprawdę ważne w życiu naszego narodu" – przekonywał wojewoda.
Jak tłumaczył, niezwykle ważne jest przywracanie prawdziwego sensu słowom, wartościom i czynom. "Nie jest to zadanie łatwe w dobie kulturowej i duchowej atrofii, w dobie postprawdy, w czasie, który chciał uśmiercić historię" – podkreślił.
Wojewoda zaznaczył jednak, że mimo trudu, który w tym kierunku się podejmuje, nikt nie może zwolnić nas z tej powinności. "To nasze wspólne zadanie i jesteśmy winni je wypełnić jak najlepiej i z radością. Zarówno przez wzgląd na tych, którzy odeszli, jak i na tych, którzy przyjdą po nas" - zaznaczył.
"Wielkopolanie wygrali powstanie i wolność. Wierzę, że wygramy też przyszłość" – mówił Hoffmann
Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości w Poznaniu poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Po niej, odbył się uroczysty przemarsz na plac Wolności, na którym z ceremoniałem wojskowym, odbyły się główne uroczystości rocznicowe.
Uczestnicy obchodów na placu Wolności mogli zobaczyć program przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne, przybliżający historię wojskowości z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. Finałem oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i defilada pododdziałów. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mrr/