Być może czytanie Pisma Świętego nie powstrzyma laicyzacji zachodnich społeczeństw, ale na pewno może pomóc w rozpowszechnianiu uniwersalnych wartości, jakie niesie ze sobą chrześcijaństwo - powiedział PAP kard. Luis Antonio Tagle z Manili na Filipinach.
Kard. Luis Tagle z Manili na Filipinach był gościem dwudniowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się w poniedziałek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jej tematem jest Biblia i jej odbiór w różnych kulturach. Jak zaznaczył hierarcha, dawniej podejście do Biblii było bardzo akademickie; dziś musimy zachęcać świeckich, by odważnie sięgali po Pismo Święte.
"Samo czytanie Biblii może nie jest w stanie zatrzymać laicyzacji, ale może pomóc otworzyć ludzi na nowe wymiary. Podam przykład: w Azji, w niektórych krajach mamy do czynienia nawet nie z laicyzacją, ale wręcz z prześladowaniami chrześcijaństwa. Wyznawanie tej religii jest tam zabronione. Ale niektóre szkoły prowadzone przez podmioty kościelne oferują uczniom czytanie Biblii na zajęciach z literatury. I okazuje się, że nawet takie +laickie+ czytanie Pisma Świętego pozwala na przekazanie pewnych uniwersalnych ogólnoludzkich wartości, jakie niesie ze sobą chrześcijaństwo" – wyjaśnił kard. Tagle.
Zaznaczył, że Kościół musi wciąż znajdować nowe sposoby na docieranie ze Słowem Bożym do ludzi w różnych częściach świata. Jak mówił, dotyczy to także, zmagającej się z postępującą laicyzacją Europy.
"Europa, która przez wieki stanowiła centrum chrześcijańskiego świata, staje się podobna do Azji, gdzie chrześcijanie stanowią jedynie 7 proc. populacji. Trzeba sobie postawić pytanie: w jaki sposób głosiliśmy Słowo Boże? Może Europejczycy nie odrzucają Biblii, może odrzucają sposób jej głoszenia?" – zapytał hierarcha.
"Był czas, kiedy podejście do Biblii było bardzo akademickie (...). Eksperci są potrzebni, ale nie wszyscy mogą nimi być. Musimy zachęcać tych, którzy ekspertami nie są, by odważnie sięgali po Pismo Święte" – zaapelował kard. Tagle.
Odwołując się do przykładu Filipin wskazywał, że to Sobór Watykański II otworzył tamtejszy Kościół katolicki na Pismo Święte. Obecnie – jak zaznaczył kardynał – Biblia jest tam czytana nie tylko przez duchownych, ale i przez świeckich, zrzeszonych w małych wspólnotach. "Powoli odkrywamy Pismo Święte, czego skutkiem ubocznym jest fakt, że świeccy stali się bardziej wymagający – oczekują od nas, kapłanów, że będziemy głosić coraz lepsze homilie, oparte na Ewangelii" – żartował kard. Tagle.
Wśród prelegentów konferencji poświęconej Biblii w kulturach są także abp Jacito Bermann z Brazylii, bp David Walker z Australii oraz s. Yara Matta z Libanu. Konferencji towarzyszy wystawa misyjna "Życie Jezusa według kameruńskich Mafa" oraz prezentacja Biblii w różnych językach świata. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ js/