Prezentacja węgierskiego wydania książki Janusza Korczaka "Pamiętnik z getta" odbyła się w poniedziałek na Uniwersytecie im. Loranda Eoetvoesa (ELTE) w węgierskiej stolicy. Pozycję opublikowano przy wsparciu Instytutu Polskiego w Budapeszcie.
Jak podkreślił inicjator wydania książki, prezes Węgierskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Laszlo Trencsenyi, prezentacja nie przypadkowo odbyła się w poniedziałek – w Światowym Dniu Praw Dziecka.
Podczas prezentacji na Wydziale Pedagogiki i Psychologii ELTE zaprezentowano też film Andrzeja Wajdy "Korczak".
Jak przypomniał w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosław Bajaczyk, rok 2012 był Rokiem Janusza Korczaka. Przypadała wtedy okrągła, 70. rocznica jego śmierci.
"Wtedy właśnie w Budapeszcie została zorganizowana wspólnymi siłami międzynarodowa konferencja "Nie ma dzieci – są ludzie" z udziałem obu rzeczników praw dziecka – z Polski i Węgier. Odbiła się ona dużym echem, powstało sporo wydawnictw. To była fajna inicjatywa" – powiedział Bajaczyk. Dodał też, że od tej pory kierowana przez niego placówka utrzymuje ścisły kontakt z Węgierskim Towarzystwem Pedagogicznym.
Instytut Polski roześle egzemplarze węgierskiego wydania "Pamiętnika z getta" Korczaka do najważniejszych bibliotek, fundacji, towarzystw pedagogicznych i nauczycieli na całych Węgrzech.
Bajaczyk uzupełnił, że w 2018 r., który będzie poświęcony programowi "Niepodległa" z okazji 100-lecia odrodzenia państwa polskiego, Instytut ma zamiar zaprezentować na Węgrzech postacie kluczowe dla polskiej historii: bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych, ale też m.in. ludzi kultury. Jedną z nich będzie właśnie Korczak.
Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) urodził się w 1878 lub 1879 roku (dokładna data nie jest znana). W 1905 roku uzyskał dyplom lekarza i rozpoczął pracę jako pediatra w szpitalu. W 1912 roku został dyrektorem Domu Sierot w Warszawie. To w nim stworzył oryginalny program wychowawczy, w którym sięgnął po nowe środki wychowawcze, takie jak samorząd dziecięcy, sąd koleżeński, gazetka szkolna i specjalne dyżury.
Najbardziej znanymi utworami literackimi Korczaka są powieści dla dzieci "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej". Do najważniejszych jego prac naukowych należy esej "Jak kochać dziecko". Pozostawił po sobie także bogatą spuściznę publicystyczną, odsłaniającą biedę, nierówności i podziały społeczne w Polsce międzywojnia.
Wybitny pedagog i prekursor walki o prawa dziecka zginął w 1942 r. w obozie zagłady w Treblince razem z wychowankami prowadzonego przez siebie Domu Sierot.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mars/