Plany Zamku Królewskiego na najbliższą przyszłość to będzie w dużym stopniu kontynuacja - powiedział we wtorek dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski. Zapowiedział dokończenie niezbędnych inwestycji m.in. odrestaurowanie Ogrodu Dolnego.
Nowy dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski przedstawił we wtorek na konferencji prasowej plany na najbliższą przyszłość.
"Minął zaledwie tydzień, tydzień bardzo dla mnie intensywny - poznawania materii zamkowej, zespołu, który prowadzi Zamek; a jednocześnie jest to także tydzień, w którym przygotowywałem plany na najbliższą przyszłość zamkową, plany, które w dużym stopniu, z natury rzeczy będą kontynuacją" - powiedział Fałkowski.
"Zamek po pierwsze musi przenosić pamięć i tradycję przez kolejne pokolenia, więc najbliższe lata nic w tej mierze nie zmienią, to będzie w najlepszym tego słowa znaczeniu trwanie i przypominanie o chwale państwa i narodu. Druga rzecz to jest dokończenie tych inwestycji, które są niezbędne, czyli trzeba odrestaurować fasady od Placu Zamkowego i trzeba dokończyć Ogrody Dolne zamkowe ku Wiśle, tak, żeby one były udostępnione i stworzyły nową drogą dostępu do Zamku dla szerokiej publiczności" - wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami Fałkowski.
"To ma być miejsce gdzie będą festyny, gdzie będzie można dojść do Arkad Kubickiego i jednocześnie podziwiać założenie ogrodowe, które tam jest odtwarzane z pietyzmem i według wzorów historycznych, więc inwestycje to jest druga część tego zadania" - zaznaczył dyrektor Zamku Królewskiego. "Trzecia to są wystawy czasowe, bo stała wystawa jest niezbędna i jeżeli będzie tylko taka możliwość będzie uzupełniana i wzbogacana" - dodał.
Dyrektor Zamku Królewskiego zapowiedział m.in. dwie wystawy czasowe: "Marcello Bacciarelli (1731-1818). Najpiękniejsze portrety", i "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej. Wystawa w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości" - przygotowywaną wspólnie z MON, na 100-lecie odzyskania niepodległości.
"Bardzo chcielibyśmy wzbogacić wnętrza o niewielkie przedmioty użytkowe, o brązy, o rzeźby. Druga rzecz, tu już będzie to znacznie trudniejsze, jeżeli jakaś okazja się zdarzy, chcielibyśmy kupować malarstwo, z wyższej półki europejskiej" - zwrócił uwagę dyrektor Zamku Królewskiego.
Fałkowski mówił także o obchodach 400-lecia Zamku Królewskiego, jako budowli skończonej, które przypadają na 2019 r.. "Chcemy to 400-lecie Zamku obchodzić w programie całorocznym, rok będzie się kończył wystawą o czasach Wazowskich, o tym jak sztuka tego okresu, polityka, kontekst cywilizacyjny, miejsce Polski na mapie Europy, jak to wszystko funkcjonowało i wyglądało w epoce królów z dynastii Wazów" - podkreślił dyrektor Zamku.
Fałkowski zastąpił na stanowisku Przemysława Mrozowskiego.
Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski (ur. w 1952 r.) to historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stanowisko asystenta, z którego został po roku zwolniony w związku z udziałem w akcji pomocy robotnikom z Ursusa po wypadkach w 1976 r. Jako współpracownik KOR i organizator podziemnych wydawnictw pozostawał bez pracy do czasu powstania NSZZ "Solidarność". Wówczas został przyjęty ponownie na uniwersytet, doktoryzował się w 1986 r.
Od 1993 do 2001 r. był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata". Habilitował się w 2000 r. Dwa lata później został doradcą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Był szefem zespołu szacującego straty miasta w czasie II wojny światowej.
Przez cztery lata (2008-12) wykładał na paryskiej Sorbonie jako profesor wizytujący. Od 2013 r. jest profesorem tytularnym. Wieloletni przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich (2003-12), a od 1994 r. także redaktor naczelny międzynarodowego rocznika naukowego "Quaestiones Medii Aevi Novae". W latach 2015-2017 pełnił obowiązki podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i łotewskim Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/