Artykuły znanego lubelskiego dziennikarza zajmującego się kulturą Andrzeja Molika zgromadzono na specjalnej stronie internetowej. Internetowe archiwum zawiera ponad dwa tysiące jego tekstów, ale też m.in. nagrania audycji radiowych i zdjęcia.
O powstaniu strony „Archiwum Andrzeja Molika” poinformowała córka dziennikarza Ewa Molik. „Moją intencją przy tworzeniu Archiwum było zebranie, przypomnienie i udostępnienie tekstów mojego Taty szerokiej grupie odbiorców. Nie chcę, żeby tak obszerny i wartościowy dorobek został zapomniany. Teksty Taty są cennym świadectwem zmian w lubelskiej kulturze we wszystkich jej przejawach na przestrzeni ponad 40 lat jego pracy zawodowej” – podkreśliła.
Andrzej Molik przez ponad 30 lat pracował w „Kurierze Lubelskim”, gdzie zajmował się kulturą. Na stronie internetowej są jego artykuły publikowane w „Kurierze”, ale też w innych tytułach prasy lokalnej i krajowej - „Akcencie”, „Dzienniku Wschodnim”, „Przekroju”, „Lubelskim Informatorze Kulturalnym ZOOM”.
Na portalu można też znaleźć pisane przez Molika katalogi do spektakli teatralnych, wydawnictwa istniejące jedynie w wewnętrznym obiegu - Gazeta Kawiarni Artystycznej „Hades”, Gazeta Grodzka - czy materiały z bloga „Moliqultura osobista” prowadzonego przez Molika, kiedy był już na emeryturze.
Strona zawiera też materiały multimedialne z archiwów prywatnych, dotyczące działalności zawodowej Molika - materiały video, nagrania audycji radiowych, zdjęcia, rękopisy, pamiątki związane z udziałem w wydarzeniach kulturalnych. Można np. zobaczyć - po raz pierwszy publikowane - nagrania z koncertów jakie odbywały się podczas rokrocznie organizowanych „Urodzin Artystycznych Molika”, na których występowali często artyści – aktorzy, bardowie, kabarety.
„Mam nadzieję, że znajdujące się w Archiwum materiały staną się źródłem wiedzy i materiałów dla badaczy lubelskiego środowiska kulturalnego, studentów kierunków artystycznych i teatralnych czy recenzentów poszukujących odwołań do wcześniejszej twórczości artystów lubelskich” – dodała Ewa Molik.
Andrzej Molik (1948-2015) był absolwentem filozofii kultury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 1967 roku, kiedy jako student współpracował z dziennikiem „Kurier Lubelski” w dodatku studenckim „Konfrontacje”. W „Kurierze Lubelskim”, zatrudniony w 1974 r., zajmował się problematyką kulturalną. Pisał przede wszystkim recenzje różnych wydarzeń kulturalnych – spektakli teatralnych, filmów, wystaw, festiwali.
Był też współtwórcą katalogu malarki Hanny Strumińskiej a także autorem wydanej w 1998 roku książki o lubelskich teatrach –„Listy uwierzytelniające (teatralne)”.
W 2008 roku przeszedł na emeryturę, ale nie przestał być stałym recenzentem lubelskich wydarzeń; pisał też felietony, prowadził blog.
Molik był członkiem w AICT – Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszeniu Krytyków Teatralnych oraz FIPRESCI – Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Zasiadał w jury wielu festiwali filmowych, konkursów teatralnych, kabaretowych i plastycznych w kraju i za granicą, był też pomysłodawcą i jurorem Nagrody „Kuriera Lubelskiego” za Wydarzenia Artystyczne Sezonu w Lublinie.
Za zasługi w dziedzinie kultury Molik był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, otrzymał Srebrną Odznakę Zasłużony dla Lublina, a także Medal Prezydenta Miasta Lublin; wcześniej, w początkach swojej pracy, uhonorowany został Nagrodą Młodych Dziennikarzy Stowarzyszenia Dziennikarzy. W 2015 roku za swoją wieloletnią działalność otrzymał nagrodę „Lubelski Angelus” - przyznawaną przez lubelskie środowiska twórcze. Niestety nie zdążył jej odebrać, zmarł w dniu gali, 22 lutego 2015 r. Miał 67 lat.
Portal Archiwum Andrzeja Molika powstał w ramach programu stypendium Prezydenta Miasta Lublina.(PAP)
Autor: Renata Chrzanowska
ren/ itm/