Podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Węgier Csaba Latorcai otrzymał w piątek z rąk marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP za zaangażowanie na rzecz mieszkających na Węgrzech Polaków.
Latorcai przez ostatnie kilka lat jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Zasobów Ludzkich odpowiadał za problematykę mniejszości narodowych, a w potem w Kancelarii Premiera – za sprawy społeczne i ochrony dziedzictwa. Nawet po zmianie stanowiska pozostał jednak wsparciem dla organizacji polonijnych.
„Jesteśmy szczególnie wdzięczni jako przedstawiciele narodu polskiego, jako przedstawiciele Rzeczpospolitej Polskiej za wielkie zaangażowanie na rzecz Polaków żyjących na Węgrzech” – zaznaczył w laudacji ambasador Jerzy Snopek podczas uroczystości w ambasadzie RP w Budapeszcie. Podkreślił, że Latorcai wspierał wszelkie projekty, które Polonia zgłaszała, wykazując przy tym wielką przyjaźń dla spraw polskich.
„Dzięki takim ludziom jak Csaba Latorcai wszyscy przekonujemy się w codziennym doświadczeniu, że przyjaźń polsko-węgierska to nie tylko pusty slogan, ale jest to realna rzeczywistość” – wskazał Snopek.
Karczewski podziękował Latorcaiemu za tę pracę, ale też złożył podziękowania rządowi Węgier i samorządom węgierskim za wspieranie Polonii i Polaków mieszkających na Węgrzech. Jak ocenił, to właśnie w tym kraju Polacy są najlepiej traktowani. „To nas jeszcze bardziej zbliża i wzmacnia naszą przyjaźń” - zaznaczył.
Rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs podkreśliła, że to Latorcai wystąpił kilka lat temu z pomysłem utworzenia Polskiego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego, by zwiększyć wsparcie przeżywających trudności finansowe polonijnych organizacji, m.in. Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema.
Zaznaczyła też, że Latorcai pomógł Kościołowi Polskiemu w Budapeszcie, którego budynek wymagał pilnej renowacji.
Latorcai podkreślił, że to dla niego honor, iż może w ramach swojej pracy dorzucić własny wkład w trwającą od ponad tysiąclecia historyczną i braterską współpracę polsko-węgierską.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/