Bez odnoszenia się do wydarzeń przełomu 1989-1991 nie uda nam się zbudować silnej, suwerennej i w pełni demokratycznej Polski - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników środowego seminarium "Archiwa Przełomu 1989-1991". 21 archiwistów otrzymało odznaczenia państwowe.
W środę, w Belwederze odbyło się VI Seminarium Projektu "Archiwa Przełomu 1989-1991" – "Rola opozycji niepodległościowej w kształtowaniu polskiej sceny politycznej w źródłach okresu przełomu i współczesnej narracji", które poprzedziła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla archiwistyki i ochrony dziedzictwa narodowego.
Andrzej Duda, w liście skierowanym, do uczestników seminarium przypomniał, że celem projektu jest gromadzenie i udostępnianie materiałów związanych z upadkiem komunizmu i początkami demokracji w Polsce po roku 1989. "To bardzo ważne zadanie, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, gdy od tych wydarzeń minęły już niemal trzy dekady, a pokoleniowa zmiana sprawiła, że wielu Polaków nie pamięta tamtych czasów. To wyzwanie dla naszej społecznej świadomości. Wyzwanie tym ważniejsze dziś, gdy decydujemy o tym, jaka ma być nasza Ojczyzna przez kolejne dziesięciolecia" - napisał prezydent.
"Bez odnoszenia się do wydarzeń przełomu 1989-1991 nie uda nam się zbudować silnej, suwerennej i w pełni demokratycznej Polski. Dlatego inicjatywa +Archiwów Przełomu+ jako zbioru dokumentów, ale także bazy wiedzy o archiwach zawierających świadectwa tamtego okresu, wydaje się niezwykle ważna. +Archiwa Przełomu+ gromadzą i udostępniają dokumenty kluczowe, jak materiały ze zjazdów Solidarności czy posiedzeń Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, i potwierdzenia działań lokalnych, pracy u podstaw zmierzającej do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jedne ukazują proces przemian ustrojowych, drugie są obrazem odradzającego się ducha wolności i demokracji" - dodał.
Prezydent zauważył też, że projekt "Archiwa Przełomu" pełni także ważną funkcję konsolidującą - skupia osoby i instytucje zajmujące się gromadzeniem dokumentów i badaniami nad najnowszą historią Polski, ułatwia współpracę naukową i zwiększa dostępność zbiorów. W prace nad "Archiwami Przełomu" zaangażowani są archiwiści, historycy, bibliotekarze, muzealnicy reprezentujący największe polskie uczelnie, biblioteki uniwersyteckie, archiwa państwowe i diecezjalne, instytucje kultury. Ważną rolę w pracach na projektem odgrywa Instytut Pamięci Narodowej.
"Rozpoczynamy Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, podczas których będziemy nie tylko wspominali wydarzenia związane z odrodzeniem się po stu dwudziestu trzech latach niewoli niepodległego państwa polskiego, ale także całe minione stulecie. Przełom 1989-1991 zajmuje w nim miejsce szczególne, dlatego gorąco zachęcam Państwa do włączenia się w program obchodów tego wielkiego narodowego jubileuszu. Niech pamięć o wydarzeniach, które w znacznym stopniu ukształtowały dzisiejszą polską rzeczywistość, będzie dla nas ważną wskazówką na drodze do budowania silnej, wolnej, bezpiecznej Ojczyzny" - dodał prezydent
"Szczególnie cenny jest udział świadków tamtych wydarzeń, działaczy Solidarności i innych organizacji tworzących opozycję antykomunistyczną. Wyrazem uznania dla tych działań są wręczone dziś odznaczenia państwowe przyznane za zasługi dla ochrony dziedzictwa narodowego. Wszystkim odznaczonym osobom chcę podziękować za dotychczasową pracę. Proszę przyjąć moje najszczersze gratulacje oraz życzenia wszelkiej pomyślności!" - napisał Andrzej Duda.
W środę w Belwederze wręczono odznaczenia państwowe dla zasłużonych dla archiwistyki i ochrony dziedzictwa narodowego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Kazimierz Jaroszek, Złoty Krzyż Zasługi - Henryk Krystek, Piotr Pawłowski, Piotr Rybczyński, Marek Szczepaniak, Przemysław Wojciechowski, Lucyna Wyszyńska i Piotr Zawilski. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Agata Kowalewska, Sławomira Krupa, Tomasz Matuszak, Sławomir Pułkownik, Stefan Solanin i Joanna Szczepańczyka, a Brązowym Krzyżem Zasługi: Adam Dąbrowski, Kamila Follprecht, Bartosz Kiryk, Piotr Lis, Artur Nogaj, Joanna Sowa i Beata Troć.
"Archiwa Przełomu 1989–1991" to wspólny projekt Kancelarii Senatu i Kancelarii Prezydenta RP. Jego celem jest stworzenie w Kancelarii Senatu i w Kancelarii Prezydenta RP centrum informacji na temat historii lat 1989–1991, przy współudziale wszystkich polskich archiwów, muzeów, bibliotek, ośrodków kultury, nauki i innych. W planach jest powstanie elektronicznego, ogólnopolskiego internetowego katalogu zasobów, na potrzeby naukowców, studentów, młodzieży i wszystkich zainteresowanych historią. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
edytor: Paweł Tomczyk
aszw/ pat/