Kilka tysięcy zł udało się zgromadzić podczas aukcji na rzecz konserwacji i zakupu obrazów jednego z najwybitniejszych gorzowskich malarzy Jana Korcza. To pierwsza tego typu akcja muzeum w Gorzowie Wlkp. - poinformowała PAP Anna Suchecka z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.
Na licytację prace przekazali m.in. gorzowscy artyści. Aukcja odbyła się w poniedziałkowy wieczór w willi muzeum przy ul. Warszawskiej. Wystawionych było 37 prac, sprzedano 11 za kwotę ponad 3,5 tys. zł.
Pozostałe przedmioty znalazły się na aukcji internetowej na profilu społecznościowym gorzowskiego muzeum.
Jan Korcz to postać niezwykle ważna dla gorzowskiego środowiska artystycznego, był jego pionierem w powojennym Gorzowie.
Twórczość Korcza obfitowała w obrazy wykonane różnymi technikami i o różnorodnej tematyce. Malował dziesiątki pejzaży i martwych natur, podejmował próby oddania klimatu i nastroju niepozornych niekiedy fragmentów i zakątków miasta, starych budowli i zdeformowanych wiekiem drzew.
W Muzeum Lubuskim znajduje się kilkadziesiąt obrazów tego malarza, jednak tylko kilka jest własnością placówki; pozostałe znajdują się w tzw. depozycie – należą do osób prywatnych, od których zostały wypożyczone w celach ekspozycyjnych. Niektóre z obrazów wymagają pilnej konserwacji.
„Większość obrazów wykonanych jest techniką olejną na płótnie, ale zdarzają się również akwarele i gwasze malowane na płycie i tekturze. Wpływ na stan ich zachowania miały m.in. czasy, w jakich powstawały, użycie dostępnych wówczas słabej jakości materiałów, a także charakterystyczny sposób bycia samego artysty, który charakteryzował się brakiem poszanowania dla własnej twórczości” – powiedziała Suchecka.
Muzealnicy, wykorzystując przedświąteczny czas, wpadli na pomysł organizacji aukcji, by zebrać pieniądze na konserwację obrazów (koszt jednego to ok. 700 zł) oraz zakup części dzieł z depozytu. O pomoc zwrócili się do gorzowskich artystów. Ci przekazali 13 prac, głównie obrazów. 24 kolejne to dar uczniów gorzowskiego liceum plastycznego.
„Artyści przekazali prace w hołdzie nauczycielowi, przyjacielowi, autorytetowi, świadomi tego, w jakim stanie zachowane są jego dzieła. Chcieliśmy wykorzystać aukcję nie tylko do celów materialnych, ale także do integracji gorzowskiego świata artystów z przedstawicielami biznesu oraz mieszkańcami Gorzowa” – dodała Suchecka.
Jan Korcz urodził się w 1905 roku w Samborze (obecna Ukraina). Następnie kilka lat pracował jako nauczyciel w Brześciu nad Bugiem. W 1930 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie skończył prywatną Szkołę Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona, Państwowy Instytut Robót Ręcznych oraz Szkołę Malarstwa i Rysunku im. Konrada Krzyżanowskiego.
Lata wojny artysta spędził najpierw w Warszawie, zajmując się handlem i twórczością plastyczną, następnie u rodziców w Samborze. Pod koniec 1944 r. wyjechał do ZSRR, gdzie pracował jako dyrektor teatru. W 1945 r. wrócił do kraju i podjął na krótko pracę w muzeum gliwickim. Kolejnym etapem wędrówek Korcza była stolica, gdzie oprócz własnej twórczości zajmował się kartografią i wyrobem pomocy naukowych.
Związek artysty z Gorzowem rozpoczął się na początku 1947 r. pracą w Domu Społecznym, a następnie w Państwowym Koedukacyjnym Liceum Handlowym. Od tej pory Jan Korcz zdobytą wiedzę i doświadczenie dydaktyczne wykorzystywał w kształceniu młodzieży na polu malarstwa i technik plastycznych. Był postacią lubianą, skupiał wokół siebie środowisko adeptów i żądnych wskazówek młodych plastyków. Artysta zmarł w 1984 roku w Gorzowie.(PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ itm/