Prace polskich i zagranicznych artystów zostały zakupione i podarowane w tym roku do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. To prace m.in. Piotra Uklańskiego, Mirosława Bałki oraz Katarzyny Krakowiak
"Kolekcja II" jest wspólnym zbiorem sztuki współczesnej Galerii Arsenał w Białymstoku i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tworzonym od początku lat 90. Placówka gromadzi m.in. sztukę powstałą po przemianach ustrojowych w Polsce. Obecnie znajduje się w niej ok. 300 dzieł - poinformowała w piątek dyrektorka Galerii Arsenał Monika Szewczyk.
W tym roku do kolekcji, dzięki wsparciu z resortu kultury i budżetu Białegostoku, udało się zakupić trzy prace dwóch polskich artystów: Piotra Uklańskiego i Witka Orskiego. Dofinansowanie wyniosło ponad 220 tys. zł.
Kolekcja wzbogaciła się o pracę Piotra Uklańskiego "Bez tytułu (Solidarność)" z 2007 roku. To fotografia, pierwsza część dyptyku, w której artysta odwołuje się do symbolu narodowego. Na pracy kilka tysięcy żołnierzy artysta ustawił w logotyp "Solidarności" na terenie Stoczni Gdańskiej.
Szewczyk mówiła, że Uklański to jeden z najdroższych polskich artystów i zależało jej, ale też artyście na tym, aby jego praca została w kraju. "Potężna praca, moim zdaniem, bardzo znacząca, bardzo bogata w treść. To praca, która będzie pracowała, którą będziemy rzeczywiście konstruowali przeróżne wystawy. Ona ma mnóstwo esencji do wyjęcia i do zilustrowania przeróżnych kwestii i problemów" - powiedziała dyrektorka.
Zostały zakupione też dwie prace Witka Orskiego z cyklu "Dziura w ziemi". To - jak pisze w materiałach galeria - "czarno-białe, szaro-szare, o niskim kontraście, oszczędne, małomówne zdjęcia, przedstawiające wykopane doły". Szewczyk powiedziała, że Orski to młody, ale bardzo dynamicznie rozwijający się artysta, który swoje prace pokazywał na indywidualnej wystawie w galerii. Kolejną pracę z cyklu "Dziura w ziemi" Orski podarował galerii - poinformowała Szewczyk.
Wśród innym podarowanych przez artystów prac znalazły się neony Mirosława Bałki i Katarzyny Krakowiak zrealizowane w ramach projektu "Jutro nie przyjdzie nigdy". Zdaniem Szewczyk galeria wzbogaciła się o "bardzo konkretny majątek" światowej sławy artystów.
Swoją pracę "Przekraczanie granic 2 (Ukraina-Polska)" podarował też jeden z bardziej rozpoznawalnych - jak mówi Szewczyk - młody ukraiński artysta David Chichkan. "To bardzo piękna praca mówiąca o tym, jak się bardzo różnie układają granice i podziały między ludźmi" - dodała.
W "Kolekcji II" znajdują się prace uznanych artystów, m.in. Mirosława Bałki, Natalii LL, Dana Perjovschiego, Doroty Nieznalskiej, Katarzyny Kozyry, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery, Leona Tarasewicza, Karola Radziszewskiego. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
swi/ agz/