Wystawę poświęconą świętemu Władysławowi, który jest patronem Węgier i węgierskiej Polonii, można oglądać w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w Budapeszcie. Wystawa zamyka polonijne obchody Roku Świętego Władysława.
Ekspozycja „Św. Władysław – historie, miejsca, legendy” zamyka – jak powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum Piotr Piętka – polonijne obchody ogłoszonego przez węgierskie władze Roku Świętego Władysława.
Na kilkudziesięciu planszach w języku polskim i węgierskim opowiedziano o życiu św. Władysława i legendach związanych z jego osobą, a także pokazano dzisiejsze miejscowości, w których nazwach występuje.
Jak podkreślił Piętka, w Kotlinie Panońskiej jest około 20 takich miejscowości – przede wszystkim na terenie Węgier i w Siedmiogrodzie, a także po jednej w Chorwacji i w Słowenii. Przedstawiciele Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum wszystkie je odwiedzili.
„To ciekawe, że w Polsce postać św. Władysława – chociaż to przecież był pół-Polak, pół-Węgier – wydaje się nieznana. W Polsce nie ma takiej miejscowości. Ba, są tylko dwie parafie pw. św. Władysława.(…) Ten kult jest rozwinięty przede wszystkim na Węgrzech i w Chorwacji” – powiedział Piętka.
Na wystawie można się dowiedzieć m.in., że św. Władysław został kanonizowany w 1192 r., a według legend przy jego grobie zdarzały się przypadki ozdrowień, w tym odzyskania wzroku.
Wystawa będzie w przyszłości jeździć po Węgrzech. Piętka wyraził nadzieję, że uda się ją pokazać w większości miejscowości nawiązujących nazwą do św. Władysława. Miejscowości te stworzyły w 1996 r. organizację, której przedstawiciele spotykają się co roku zawsze w innym miejscu.
Organizatorzy wyrazili nadzieję, że wystawa „pozwoli lepiej poznać postać patrona węgierskiej Polonii, ale także historię i kulturę Węgier”.
Urodzony w Polsce Władysław I Święty był węgierskim królem z dynastii Arpadów, działającym aktywnie na rzecz chrystianizacji. Jego ojcem był król Bela I, a matką księżniczka z dynastii Piastów. Wstąpił na tron 940 lat temu, a 825 lat temu został kanonizowany. Z tej okazji władze Węgier ogłosiły bieżący rok Rokiem Św. Władysława.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ndz/ mc/