Prezes IPN dr Jarosław Szarek powołał - od 1 stycznia 2018 r. - na stanowiska: p.o. dyr. Biura Badań Historycznych (BBH) prof. Włodzimierza Suleję oraz p.o. dyr. Biura Edukacji Narodowej (BEN) Adama Hlebowicza, dotychczasowego zastępcę dyr. BEN.
O zmianach kadrowych poinformował w czwartek Instytut Pamięci Narodowej w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej IPN.
Od czasu dymisji Justyny Skowronek - na początku listopada br. - BEN IPN pozostawało bez dyrektora. Adam Hlebowicz, dotychczasowy zastępca dyrektora BEN, przeszedł w lipcu do IPN po odwołaniu go z stanowiska redaktora naczelnego Programu Trzeciego Polskiego Radia w maju br.
Zmiany objęły również BBH. "Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek odwołał z dniem 31 grudnia 2017 roku ze stanowiska dyrektora Biura Badań Historycznych dr. hab. Mirosława Szumiłę. Z dniem 1 stycznia 2018 roku na stanowisko p.o. dyrektora BBH został powołany prof. Włodzimierz Suleja" - podano w komunikacie IPN.
Dr Mirosław Szumiło pełnił obowiązki dyrektora BBH od 31 sierpnia 2016 r.
Biuro Badań Historycznych i Biuro Edukacji Narodowej IPN, działają w skali ogólnopolskiej, koordynując pracę 11 oddziałowych biur(OBBH i OBEN), funkcjonujących w ramach oddziałów IPN w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Pracownicy Biura są też zatrudnieni w delegaturach IPN w Kielcach, Radomiu, Opolu, Bydgoszczy i Olsztynie.
Zgodnie z ustawą o IPN Biuro Badań Historycznych prowadzi badania naukowe nad porozbiorową i najnowszą historią Polski, w tym historią polskiej emigracji oraz historią polskiego dziedzictwa kulturowego na Wschodzie.
Działalność Biura Edukacji Narodowej polega natomiast "na upowszechnianiu w kraju i za granicą stanowisk i opinii dotyczących najważniejszych dla narodu polskiego wydarzeń historycznych, popularyzacji porozbiorowej i najnowszej historii Polski jako elementu wychowania patriotycznego, promowaniu wiedzy o udziale Polaków i ich formacjach wojskowych na frontach walk".
BEN zajmuje się także przeciwdziałaniem "rozpowszechnianiu w kraju i za granicą informacji i publikacji o nieprawdziwych treściach historycznych, krzywdzących lub zniesławiających Rzeczpospolitą Polską lub naród polski"; informowaniem "o metodach, miejscach i sprawcach zbrodni popełnionych przeciwko narodowi polskiemu", wspieraniem "przedsięwzięć społecznych mających na celu kreowanie patriotyzmu i umacnianie tożsamości narodowej".
"Zadania te są wykonywane we współpracy ze szkołami, uczelniami, innymi instytucjami oświatowymi lub kulturalnymi, stowarzyszeniami, fundacjami i innymi organizacjami pozarządowymi, mediami, polskimi organizacjami i instytucjami emigracyjnymi oraz organami władzy publicznej" - informuje na swojej stronie IPN.(PAP)
autor: Maciej Puchłowski
mmmp/ pat/