Wystawy poświęcone dziewiętnastowiecznej sztuce biedermeieru i sztuce duńskiej z XIX i XX w. ze zbiorów muzeum na Bornholmie będzie można oglądać w br. w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ekspozycja "Biedermeier" ma być dostępna dla zwiedzających już w lutym.
"Szczególnie istotną wystawą w szczecińskim muzeum będzie wystawa +Biedermeier+" - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, prezentując plany wystawowe placówki na br. "Chcemy pokazać kontekst kulturowy, w jakim ta sztuka wyrastała czyli to, co nazywano udomowionym romantyzmem" - dodał Karwowski.
Wystawę "Biedermeier" będzie można oglądać w stolicy Pomorza Zachodniego od lutego do kwietnia. Pokazuje ona ponad 400 eksponatów: obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów. Obejmuje zarówno niemiecką, jak i narodowe odmiany kierunku, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki biedermeieru na ziemiach polskich – Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Galicji czy Wileńszczyzny.
Ekspozycja jest pierwszą prezentacją sztuki biedermeieru w Polsce, na której poza eksponatami z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie prezentowane są zabytki z muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu, muzeów regionalnych w Jeleniej Górze i Koninie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a także muzeów rezydencji: Pałacu Jana III w Wilanowie, Zamku w Łańcucie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie i Muzeum w Przeworsku.
Równie ważna, co ekspozycja poświęcona sztuce biedermeieru, będzie wystawa sztuki duńskiej XIX i XX w. ze zbiorów muzeum na duńskim Bornholmie - powiedział Karwowski. Będzie ją można oglądać w Szczecinie od października br. aż do kwietnia 2019 r.
"To projekt nawiązujący do wcześniejszych wystaw poświęconych sztuce krajów bałtyckich" - powiedział Karwowski. Jak dodał, zrealizowano już dwie wystawy poświęcone sztuce łotewskiej i estońskiej, a także wystawę w stolicach tych krajów, poświęconą polskiej sztuce.
W szczecińskim muzeum będzie także można zobaczyć w br. m.in. wystawy: "Inspirowani naturą - rękodzieła Indian Wielkiej Amazonii", "Niepodległość Polski 1918 w prasie pomorskiej", czy "Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej". Muzeum zastrzega, że terminy wystaw mogą ulec jeszcze zmianie. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/aszw/