Nietypowa, plenerowa galeria sztuki ulicznej powstała na ścianach starych, drewnianych stodół i szop w kilkunastu miejscowościach Podkarpacia. Galerię tworzy 19 murali inspirowanych archiwalnymi fotografiami mieszkańców.
Autorem i wykonawcą projektu „Cichy memoriał” jest pochodzący z Sanoka artysta Arkadiusz Andrejkow. Na realizację cyklu otrzymał stypendium w zakresie sztuk wizualnych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Artysta w rozmowie z PAP powiedział, że cykl jest pewnego rodzaju pomnikiem „zwykłych” mieszkańców tych wsi. Murale na drewnianych ścianach starych wiejskich budynków malowane były bowiem na podstawie starych rodzinnych fotografii i przedstawiają mieszkańców tych gospodarstw oraz ich rodziny.
„Obrazy uwieczniają cichych, nieznanych poza swoją lokalną ojczyzną, bohaterów tamtych miejscowości, zwykłych mieszkańców. Są to minipomniki prywatnych historii, z których składa się prawdziwe życie minionych pokoleń” – mówił PAP artysta.
Ta nietypowa wystawa obejmuje łącznie 19 murali w kilkunastu niewielkich miejscowościach Podkarpacia: w okolicach rodzinnego miasta artysty – Sanoka (m.in. Zwierzyniu, Myczkowcach, Komańczy, Szczawnem, Orelcu, Załużu), ale też Rzeszowa i Strzyżowa.
Cykl powstawał przez kilka miesięcy. Andrejkow wyjawił, że od studiów ciekawiły go i inspirowały stare zdjęcia rodzinne i zabytkowe drewniane ściany. W projekcie „Cichy memoriał” połączył obie fascynacje.
Wyraził też nadzieję, że dzięki przedsięwzięciu udało mu się przybliżyć nowoczesną sztukę uliczną – „street art”, kojarzoną z dużymi miastami, społecznościom tych małych miejscowości.
Zauważył też, że tę nietypową wystawę można oglądać o każdej porze, bezpłatnie.
Murale zostały wykonane profesjonalnymi olejnymi farbami w sprayu oraz farbami fasadowymi z użyciem pędzli i wałków. Obrazy utrzymane są w stonowanej kolorystyce, nawiązującej do barw starego drewna ścian.
Wysokość ścian, na których powstały malowidła, wynoszą kilka metrów, dlatego artysta tworzył je, stojąc na rusztowaniach.
Arkadiusz Andrejkow urodził się w 1985 r. w Sanoku. Ukończył studia licencjackie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku na kierunku edukacja plastyczna i na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych m.in. w rodzinnym mieście, w Krakowie: w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”, w Pałacu pod Baranami i Galerii Centrum w Nowohuckim Centrum Kultury, a także w Galerii Pod Piątką w Starym Sączu, w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i BWA Galerii Zamojskiej w Zamościu oraz na wystawach zbiorowych.
Jego prace pojawiły się też w albumach „Polski Street cz.2. Między anarchią a galerią” i „Sztuka Podkarpacia”. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/