Kultura i sztuka po 1989 roku

19.01.2018

Podkarpacie: Cichy memoriał - wiejska galeria sztuki ulicznej na stodołach

 Arkadiusz Andrejkow wykonuje na starych zabudowaniach mural, w ramach swojego projektu "Cichy Memoriał" . Fot. PAP/D. Delmanowicz Arkadiusz Andrejkow wykonuje na starych zabudowaniach mural, w ramach swojego projektu "Cichy Memoriał" . Fot. PAP/D. Delmanowicz

Nietypowa, plenerowa galeria sztuki ulicznej powstała na ścianach starych, drewnianych stodół i szop w kilkunastu miejscowościach Podkarpacia. Galerię tworzy 19 murali inspirowanych archiwalnymi fotografiami mieszkańców.

Autorem i wykonawcą projektu „Cichy memoriał” jest pochodzący z Sanoka artysta Arkadiusz Andrejkow. Na realizację cyklu otrzymał stypendium w zakresie sztuk wizualnych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Artysta w rozmowie z PAP powiedział, że cykl jest pewnego rodzaju pomnikiem „zwykłych” mieszkańców tych wsi. Murale na drewnianych ścianach starych wiejskich budynków malowane były bowiem na podstawie starych rodzinnych fotografii i przedstawiają mieszkańców tych gospodarstw oraz ich rodziny.

„Obrazy uwieczniają cichych, nieznanych poza swoją lokalną ojczyzną, bohaterów tamtych miejscowości, zwykłych mieszkańców. Są to minipomniki prywatnych historii, z których składa się prawdziwe życie minionych pokoleń” – mówił PAP artysta.

Ta nietypowa wystawa obejmuje łącznie 19 murali w kilkunastu niewielkich miejscowościach Podkarpacia: w okolicach rodzinnego miasta artysty – Sanoka (m.in. Zwierzyniu, Myczkowcach, Komańczy, Szczawnem, Orelcu, Załużu), ale też Rzeszowa i Strzyżowa.

Cykl powstawał przez kilka miesięcy. Andrejkow wyjawił, że od studiów ciekawiły go i inspirowały stare zdjęcia rodzinne i zabytkowe drewniane ściany. W projekcie „Cichy memoriał” połączył obie fascynacje.

Wyraził też nadzieję, że dzięki przedsięwzięciu udało mu się przybliżyć nowoczesną sztukę uliczną – „street art”, kojarzoną z dużymi miastami, społecznościom tych małych miejscowości.

Zauważył też, że tę nietypową wystawę można oglądać o każdej porze, bezpłatnie.

Murale zostały wykonane profesjonalnymi olejnymi farbami w sprayu oraz farbami fasadowymi z użyciem pędzli i wałków. Obrazy utrzymane są w stonowanej kolorystyce, nawiązującej do barw starego drewna ścian.

Wysokość ścian, na których powstały malowidła, wynoszą kilka metrów, dlatego artysta tworzył je, stojąc na rusztowaniach.

Arkadiusz Andrejkow urodził się w 1985 r. w Sanoku. Ukończył studia licencjackie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku na kierunku edukacja plastyczna i na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych m.in. w rodzinnym mieście, w Krakowie: w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”, w Pałacu pod Baranami i Galerii Centrum w Nowohuckim Centrum Kultury, a także w Galerii Pod Piątką w Starym Sączu, w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i BWA Galerii Zamojskiej w Zamościu oraz na wystawach zbiorowych.

Jego prace pojawiły się też w albumach „Polski Street cz.2. Między anarchią a galerią” i „Sztuka Podkarpacia”. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL