Informacja, że za zmianą redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" opowiadała się Nuncjatura Apostolska to fake news- poinformował w środę rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, odnosząc się do medialnych spekulacji dotyczących zmiany szefa redakcji tygodnika.
W środę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc powołał na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" ks. dr. Adama Pawlaszczyka - dotychczasowego wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej. Wcześniej zwolnił z pełnionych funkcji redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny", dyrektora Instytutu Gość Media i prezesa Fundacji "Gość Niedzielny", ks. Marka Gancarczyka.
W "Gazecie Wyborczej" pojawiły się spekulacje, że powodem odwołania dotychczasowego redaktora naczelnego miały być naciski Nuncjatury Apostolskiej, gdyż na łamach "Gościa Niedzielnego" miała pojawiać się "krytyka papieża Franciszka".
Do sprawy odniósł się w środę rzecznik episkopatu, który spotkał się z dziennikarzami podczas prezentacji orędzia papieża Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
"Z upoważnienia ks. arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, podaję do wiadomości, że nieprawdziwa jest informacja opublikowana w +Gazecie Wyborczej Katowice+ w artykule +Arcybiskup dymisjonuje szefa 'Gościa Niedzielnego'+ z dnia 23 stycznia i powielana przez inne media, jakoby za zmianami w tygodniku miała również opowiadać się Nuncjatura Apostolska, bo pismo pozwalało sobie na krytykę papieża Franciszka. Jest to fake news" - oświadczył ks. Rytel-Andrianik.
Przypomniał, że przed fake newsami ostrzegał papież Franciszek w opublikowanym w środę orędziu.
"Gość Niedzielny" został założony przez ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla Górnego Śląska, późniejszego pierwszego biskupa katowickiego, a następnie prymasa Polski, a jego pierwszy numer ukazał się 9 września 1923 r. "Gość Niedzielny" początkowo liczył osiem stron. Pod koniec lat trzydziestych miał spory nakład oraz stałą grupę czytelników. W czasie II wojny światowej wydawanie tygodnika zostało zawieszone. W okresie powojennym działalność została wznowiono, jednakże w latach komunizmu tygodnik borykał się z różnymi trudnościami, dotyczącymi np. przydziału papieru czy cenzury. Obecnie pismo ma objętość 76 stron i szesnastostronicowy dodatek telewizyjny. Do wydania ogólnego w 20 diecezjach załączane są także ośmiostronicowe dodatki diecezjalne.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ karo/