Tak jak co roku, pamiętajmy o ofiarach Holokaustu i wszystkich ofiarach obozów zagłady - zaapelował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W oświadczeniu przesłanym PAP nawiązał do historii jednego z najtragiczniejszych obozów zagłady, czyli Auschwitz-Birkenau. Podkreślił, że było "to miejsce, w którym dokonała się jedna z największych i najokrutniejszych zbrodni w dziejach ludzkości".
Dodał, że ta "tragedia nie skończyła się w dniu wyzwolenia obozu 27 stycznia 1945 r., ale jej konsekwencje trwają do dziś. "Dzieciom zamordowano rodziców, rodzicom dzieci, ginęły całe rodziny, a ci więźniowie, którzy ocaleli noszą w sobie głęboką traumę" - zauważył.
Rzecznik episkopatu nawiązując do 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w tym miejscu. Papież w czasie wizyty na terenie obozu w 1979 r. powiedział: "ten to naród, który otrzymał od Boga Jahwe przykazanie +Nie zabijaj+, w szczególnej mierze doświadczył na sobie zabijania". Według rzecznika Episkopatu te słowa były "wołaniem o przestrzeganie przykazań Dekalogu, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu".
"Auschwitz-Birkenau jest przykładem tego, do czego prowadzi nazizm i antysemityzm, czyli odejście od Boga i Jego przykazań" - podsumował.
Rzecznik z okazji rocznicy zachęcał również do modlitwy i pamięci o ofiarach obozów. Przypomniała, że tego dnia warto w oknie o godz. 18 zapalić świecę, co ma być "wyrazem naszej pamięci i modlitwy".
W dniu 27 stycznia na godz. 18.30 przewidziano obchody główne w budynku tzw. "Sauny" na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, a o godz. 20.00 ceremonię upamiętniającą – modlitwa i oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Następnego dnia, w niedzielę o godz. 9.30 w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu będzie Msza święta sprawowana dla katolików, którzy przeżyli obóz Auschwitz II-Birkenau.(PAP)
nmk/ pru/