Podczas zakopiańskiego Pucharu Świata w skokach narciarskich po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda specjalna im. Stanisława Marusarza. Ufundował ją i osobiście przekaże zwycięzcy niedzielnego konkursu indywidualnego syn patrona Wielkiej Krokwi - Piotr.
Marusarz powiedział PAP, że nagroda ma być nie tylko sportowym trofeum, ale przybliżyć sylwetkę znakomitego sportowca.
"Zakopiańczyka przecież, przedwojennego i powojennego olimpijczyka, wielokrotnego medalisty i rekordzisty świata w skokach narciarskich. Poza tym wydawało mi się, że te pucharowe dekoracje są trochę smutne, więc pomyślałem, że fajnie byłoby nawiązać do tradycji i zrobić na ten nasz konkurs coś specjalnego - nie tylko unikatowego, ale jednocześnie stanowiącego dzieło sztuki i przedstawiającego jakąś wartość materialną" - wyjaśnił syn patrona Wielkiej Krokwi.
I tak powstała statuetka, która zostanie wręczona najlepszemu skoczkowi niedzielnego konkursu indywidualnego.
"Na tatrzańskim granicie z pamiątkową tabliczką ustawiony jest stylizowany, wykonany ze srebra ptak z rozłożonymi do lotu skrzydłami. Oczywiście pięknie byłoby, gdybym mógł ją przekazać Polakowi, ale ktokolwiek będzie tym najlepszym, z radością to uczynię. Nawet przygotowałem specjalną walizeczkę, w której bezpiecznie można to trofeum przewieźć. Są tam także certyfikat próby srebra oraz informacja przypominająca o tym, kim był i co m.in. dla sportu uczynił mój ojciec" - podkreślił Marusarz.
Zapytany, czy to jednorazowa inicjatywa, powiedział, że ma nadzieję na kontynuację w kolejnych latach. "Bardzo chciałbym zrobić z tego piękną tradycję, ale przyznam szczerze, że będę w tym względzie potrzebował pomocy. Czy się to uda? Zobaczymy już w przyszłym roku" - podsumował.
Stanisław Marusarz urodził się (18 czerwca 1913) i zmarł (29 października 1993) w Zakopanem. Był wszechstronnie utalentowanym sportowcem - narciarzem klasycznym i alpejskim oraz skoczkiem, zawodnikiem klubów SN PTT i CWKS Zakopane.
Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich: w 1932 w Lake Placid, 1936 w Garmisch-Partenkirchen, 1948 w St. Moritz, 1952 w Oslo, a w 1956 w Cortinie d'Ampezzo otworzył konkurs skoków.
Siedmiokrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata, zdobywając w skokach srebrny medal w Lahti (1938). W 1935 roku pobił rekord globu w Planicy.
W 1957 r. postanowił zakończyć karierę sportową, jednak nie przestał skakać. Pod jego okiem przygotowywano Wielką Krokiew do mistrzostw świata w 1962 r., które potem otworzył jako przedskoczek. Cztery lata później organizatorzy Turnieju Czterech Skoczni poprosili go, aby dokonał tego w Garmisch-Partenkirchen, co uczynił skacząc... w garniturze. Ostatni skok wykonał w 1979 r. w wieku 66 lat.
Marusarz był wielokrotnie odznaczany, w tym m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za dokonania wojenne (był kurierem przez Tatry i Słowację na Węgry). Zmarł na zawał serca 9 października 1993 r. na Pęksowym Brzysku, zakopiańskim Cmentarzu Zasłużonych wygłaszając mowę na pogrzebie swojego dowódcy Wacława Felczaka. (PAP)
jch/ bia/