Zdjęcia, oryginalne etykiety, reklamy, narzędzia itp. prezentowane są na, otwartej w sobotę w Gdańsku, wystawie poświęconej przemysłowi działającemu w mieście w latach 20. i 30. XX. wieku. Ekspozycję można oglądać w Muzeum "Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk". Wystawę w muzeum, które mieści się przy ul. Piwnej w ścisłym historycznym centrum miasta, przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Gdańska (TPG).
"Gdańsk za czasów Wolnego Miasta był bardzo prężnym ośrodkiem przemysłowym. Było się czym pochwalić. Swoje filie miały tu choćby takie firmy, jak Oetker czy Siemens. Do tego oczywiście był cały ogrom bardzo różnorodnych rodzimych firm, z których wiele - jak choćby firma Dagoma, czy stocznia gdańska - działa do tej pory" - powiedział PAP prezes TPG Piotr Mazurek.
Główną częścią wystawy jest piętnaście plansz, z których każda prezentuje inną gałąź przemysłu. Za pomocą krótkich, treściwych informacji, zdjęć, wycinków z dawnych gazet czy kopii oryginalnych reklam i pism biznesowych, plansze te prezentują choćby przemysł stoczniowy, browarniczy, spożywczy, tytoniowy czy meblarski.
Wystawa przypomina też, działającą niegdyś w mieście, Królewską Fabrykę Karabinów czy przedsiębiorstwa, które przed kilkudziesięcioma laty dostarczały gdańszczanom gaz czy prąd.
Można też zobaczyć m.in. kilkadziesiąt butelek po różnych gatunkach piwa i innych alkoholi produkowanych w przedwojennym Gdańsku, skrzynki na butelki, puszki po marmoladzie czy kakao, bezpieczniki oraz gazomierze używane przez miejskie spółki dostarczające energię i gaz.
"Pokazujemy też nasz najnowszy nabytek - oryginalną gdańską waflownicę, za pomocą której na rozgrzanym węglu, produkowano wafle" - chwalił się Mazurek.
Wystawa w Muzeum "Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk" czynna będzie do 9 października.
Wolne Miasto Gdańsk było swoistym autonomicznym miasto-państwem pod ochroną Ligi Narodów (jej interesy reprezentował Wysoki Komisarz). Istniało w latach 1920-1939. Zajmowało ok. 1900 km kw. powierzchni, a w jego skład wchodziły m.in. Gdańsk i Sopot w ówczesnych granicach oraz istniejące wówczas powiaty Niziny Gdańskie, Wyżyny Gdańskie i Żuławy Gdańskie.
Na terenie Wolnego Miasta mieszkało ponad 400 tys. ludzi - przeważała ludność niemiecka. Według różnych szacunków ludność polska liczyła od 3 do 11 proc. Wolne Miasto Gdańsk miało własną konstytucję oraz parlament i Senat. Interesy Polski reprezentował w nim Komisarz Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. (PAP)
aks/ son/