Pamięci zmarłego w lipcu 2017 r. prof. Lecha Morawskiego poświęcona była piątkowa konferencja w Trybunale Konstytucyjnym nt. tożsamości konstytucyjnej. Odejście prof. Morawskiego było znacząca stratą dla polskiej nauki - wskazał w liście prezydent Andrzej Duda.
W ramach konferencji w holu TK odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Morawskiemu. "Zmarł jako czynny sędzia Trybunału. Jest taka tradycja, że tym sędziom poświęcamy tablice w holu TK" - powiedziała prezes TK sędzia Julia Przyłębska.
Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji napisał m.in., że odejście prof. Morawskiego "było znaczącą stratą dla TK i dla polskiej nauki, również dla debaty publicznej w naszym kraju dotyczącej kluczowych kwestii ustrojowych, w której prof. Morawski aktywnie uczestniczył jako wybitny badacz zagadnień z zakresu filozofii i teorii prawa".
"Definiowanie suwerenności prawnej oraz rozpoznawanie odrębności narodowej i kulturowej poprzez refleksję nad prawami podstawowymi powszechnie akceptowanymi w polskim społeczeństwie, jest nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale ma także wielkie znaczenie praktyczne, szczególnie w kontekście naszego członkostwa w UE" - zaznaczył prezydent.
Dodał, że "stulecie odzyskania niepodległości stwarza okazję, by nie tylko przywołać bogactwo naszego dziedzictwa, ale również spojrzeć w przyszłość". "Dynamika zmian we współczesnym świecie skłania do tego, byśmy podjęli wysiłek sformułowania nowych regulacji ustrojowych, które będą odpowiadać wyzwaniom XXI wieku" - wskazał prezydent.
"Właśnie dlatego wystąpiłem z inicjatywą ogólnonarodowej debaty nad tymi zagadnieniami, a następnie przeprowadzenia konsultacyjnego referendum" - zaznaczył prezydent w swym liście.
Prezes Przyłębska przypomniała natomiast, że "konferencja została zainspirowana twórczością prof. Morawskiego". "Był on wybitnym teoretykiem prawa, filozofem prawa; był niezwykłą, barwną postacią" - powiedziała. Dodała, że nawet jeśli nie zgadzała się często z jego koncepcjami, to "były one na tyle inspirujące i wartościowe, że wniosły bardzo dużo do dyskursu publicznego, nie tylko prawniczego".
Jak powiedziała obecnym dziennikarzom, "tożsamość konstytucyjna Polaków to skomplikowane pojęcie". "Myślę, że nasza tożsamość wynika z naszej tradycji narodowej. Kraj, w którym w Europie powstała pierwsza pisana konstytucja. Do tej Konstytucji 3 Maja odnosi się wiele innych tradycji konstytucyjnych, a więc tożsamość konstytucyjna Polaków jest osadzona głęboko historycznie" - wskazała.
"Myślę, że dyskusja, którą zainicjował prezydent na temat konstytucji i naszej tożsamości konstytucyjnej jest nam bardzo potrzeba" - oceniła prezes TK.
Na konferencji obecni byli - poza sędziami TK - także m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier - minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, minister sprawiedliwości Węgier Laszlo Trocsanyi, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele parlamentu, resortu sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, goście m.in. z Niemiec i Węgier.
Lech Morawski urodził się 14 września 1949 r. w Bydgoszczy. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1978 r. obronił doktorat, a 10 lat później - habilitację. W sierpniu 1999 r. nadano mu tytuł profesora.
Od 1990 r. był zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaj Kopernika. Kierował m.in. tamtejszą Katedrą Teorii Prawa i Państwa na Wydziale Prawa i Administracji. Był również kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W grudniu 2015 r. Sejm wybrał go na członka Trybunału Konstytucyjnego, jego kandydaturę zgłosiło PiS. Ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński przez ponad rok - podobnie jak sędziów Mariusza Muszyńskiego i niedawno zmarłego Henryka Ciocha - nie dopuszczał go do orzekania. Powoływał się przy tym na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją.
Do orzekania został ostatecznie dopuszczony po 20 grudnia 2016 r., kiedy prezesem TK - po zakończeniu kadencji Rzeplińskiego - została sędzia Przyłębska. Prof. Morawski zmarł 12 lipca 2017 r. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński
mja/ pad/