Oczarowany szkicował ją przez dwa lata. Wizerunek hiszpańskiej tancerki, bohaterki jednego z najsłynniejszych cykli grafik Józefa Mehoffera, pójdzie pod młotek już 15 lutego na aukcji Grafika Artystyczna w DESA Unicum.
Licytować będzie można także prace Axentowicza, Kislinga, Pankiewicza i artystów współczesnych – Warhola, Winiarskiego, Lebensteina i Nowosielskiego.
Józef Mehoffer pierwszy raz zobaczył Rosarię Guerrero podczas występu w Monachium w maju 1905 roku. Nie mógł oderwać od niej wzroku. Zafascynowany ruchami hiszpańskiej tancerki artysta na gorąco zapełniał swój szkicownik jej wizerunkami. Jeden z najsłynniejszych cykli grafik artysty „Tancerka Guerrero” powstawał przez dwa lata. Na aukcji w DESA Unicum pojawi się jedna z nich „Wznosząca różę”. Cena wywoławcza pracy to 2,6 tys. złotych.
Wśród wystawianych na aukcji obiektów znajdą się dzieła najwybitniejszych przedstawicieli sztuki przedwojennej – w tym Teodora Axentowicza. Narysowany w duchu „fin de sieclé” projekt plakatu „Sztuka” do XVI Wystawy Towarzystwa Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie to jedna z najciekawszych pozycji w katalogu. W pozbawionym uśmiechu, ale pełnym wdzięku i urody portrecie kobiecym widać inspiracje malarstwem Giovanniego Boldiniego i Jamesa McNeilla Whistlera. O randze dzieła świadczy fakt, że okładka Axentowicza do tej samej wystawy znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Cena wywoławcza pracy to 3,5 tys. złotych.
W ofercie znajdują się także litografie Mojżesz Kislinga, akwaforty Józefa Pankiewicza, pejzaż Henryka Haydena oraz prace Zofii Stryjeńskiej z teki „Polskie stroje ludowe” i „Tańce Polskie”. Dla koneserów z pewnością gratkę stanowić będą miedzioryty Giovaniego Batisty Piranesiego, akwaforty Luigiego Rossiniego oraz praca Claude'a Mellana „Maria Dziewica” z 1650 roku (identyczna rycina znajduje się w zbiorach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku). Ceny wywoławcze większości prac wahają się od 500 do 5 tys. złotych.
Lutowa aukcja grafik została podzielona na dwa segmenty – sztukę dawną i współczesną. W ofercie współczesnych grafik znaleźć można m.in. serigrafię Andy'ego Warhola „Marilyn Monroe”. To dobrze znany masowemu odbiorcy wizerunek. Licytować go będzie można już od 3,6 tys. złotych. Obok poliptyku Warhola w ofercie znalazły się prace m.in. Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego czy Jana Tarasina. Ważnym elementem oferty aukcyjnej są pełne koloru i iluzji grafiki artystów tworzących w nurcie op-artu – Victora Vasarely, Juliana Stańczaka i Richarda Anuszkiewicza.
Na specjalną uwagę zasługuje dzieło Ryszarda Winiarskiego „Poliptyk”. Grafika powstała w 1990 roku i pochodzi z przełomowego dla artysty okresu twórczości. To wtedy Winiarski zaczął zwracać się ku „matematycznemu mistycyzmowi”. Praca składa się z czterech serigrafii. Każda z nich zbudowana jest z nierównomiernie rozmieszczonych kwadratów w odcieniach szarości, czerni, bieli. Prace różnią się między sobą stopniem skomplikowania kompozycji oraz kolorystyczną intensywnością wyrazu. Zestawione w poliptyk tworzą niezwykle harmonijną całość. Cena wywoławcza pracy to 16 tys. złotych.
Aukcja Grafika Artystyczna odbędzie się 15 lutego o godz. 19 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.(PAP)
abe/ itm/