Wystawę irańskich lalek teatralnych "Kosmos Zahry Sabri" od środy będzie można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Lalki nawiązują do tradycji teatru perskiego.
Autorką wystawy jest irańska reżyserka, scenografka, projektantka i twórczyni lalek Zahra Sabri. Artystka rozpoczęła swoją karierę zawodową w 1990 roku, formując grupę teatralną Yas-e-Tamam. Od tego czasu jej spektakle były prezentowane i nagradzane m.in. w Teheranie (Iran), Charleville-Mezier (Francja), Niemczech, Tunezji, Libanie, Rosji, Indiach, Szwecji, Hiszpanii i Kazachstanie.
"Chcemy, żeby ta wystawa została zauważona w Kielcach, tym bardziej w tym szczególnym czasie. To artystka z kultury, która teoretycznie jest od nas dość oddalona, ale w praktyce porusza się w granicach tego samego metajęzyka i dotyka tych rzeczy, tych samych spraw" – podkreślił dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach Maciej Obara.
Wystawa "Kosmos Zahry Sabri" prezentuje lalki z sześciu różnych spektakli, które autorka zrealizowała w Teheranie. Są to m.in. lalki wykonane z miazgi drzewnej, drutu, gliny ceramicznej, małe lalki zakładane na ręce, czy też lalki, które powstały "na oczach widzów" podczas spektaklu.
Ekspozycja przyjechała do Kielc z Warszawy, gdzie towarzyszyła XII Międzynarodowemu Festiwalowi Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też Człowiek".
Współorganizatorem wystawy jest kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś". "To jest nasza pierwsza inicjatywa wspólnej wystawy lalkowej (z Muzeum Zabawy i Zabawek - PAP) i mam nadzieję, że nie ostatnia" – zaznaczył dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" Robert Drobniuch.
Wystawę będzie można oglądać do 9 marca.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest najstarszą instytucją o podobnym profilu w Polsce. Powstało w 1979 r. jako Muzeum Zabawkarstwa przy Krajowym Związku Spółdzielni Zabawkarskich.
Placówka posiada ponad 28 tys. eksponatów, wśród nich zabawki historyczne, etnograficzne, artystyczne i współczesne. Oprócz wystaw jest miejscem warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Rocznie muzeum odwiedza 30-40 tys. osób. (PAP)
autor: Piotr Grabski
edytor: Paweł Tomczyk
gr/ pat/