W Roku Św. Stanisława Kostki w jego rodzinnej diecezji płockiej ma powstać filmowy list młodzieży Mazowsza do papieża Franciszka. Z okazji roku jubileuszowego uruchomiono adres e-mail, gdzie trafiają intencje do patrona dzieci i młodzieży, a także Polski.
Czczony od XVII wieku, a kanonizowany w wieku XVIII, św. Stanisław Kostka pochodzi z Rostkowa na Mazowszu w diecezji płockiej, której także patronuje. Rok 2018 Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła Rokiem Św. Stanisława Kostki na 450. rocznicę jego śmierci.
Wśród inicjatyw jubileuszowych obchodów, Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej Płockiej uruchomił internetową skrzynkę listów do św. Stanisława Kostki, które można przesyłać na adres e-mail: stanislaw.kostka@diecezjaplocka.pl.
„Listy, w tym intencje, do św. Stanisława Kostki już napływają, i to nie tylko pocztą elektroniczną, ale również tradycyjną" – powiedziała PAP dr Iwona Zielonka, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej Płockiej. Jak przyznała, autorami są osoby w różnym wieku z całej Polski, a treść listów odnosi się zarówno do spraw bardzo osobistych, jak i ogólnych.
„Są listy od młodych, dotyczące choćby rozeznania powołania. Ale piszą też osoby starsze. Dotarł list od babci zatroskanej o wnuki, ich wychowanie i relacje w rodzinie, zawierający prośbę o pomoc i wstawiennictwo. Napływają także listy z prośbami w intencji ojczyzny, o pokój, wierność i zrozumienie. Piszą również osoby konsekrowane, przygotowujące się do złożenia ślubów zakonnych” – dodała dr Zielonka.
Podkreśliła, że listy do św. Stanisława Kostki to możliwość otwarcia serca, choćby w przypadku osób młodych, potrzebujących takiej rozmowy i poszukujących odpowiedzi na ważne dla nich pytania, a niemających zrozumienia w najbliższym środowisku. Jak wyjaśniła, intencje zawarte w listach są zanoszone raz w miesiącu w modlitwie podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Dr Zielonka zwróciła uwagę, że z obchodami Roku św. Stanisława Kostki zbiega się zwołany przez papieża Franciszka - jezuitę, podobnie, jak święty z Rostkowa - synod biskupów poświęcony ludziom młodym, który obradował będzie w październiku, w Rzymie.
„Właśnie w kontekście synodu pomyśleliśmy, żeby młodzież nagrała krótki film z pozdrowieniem dla Ojca Świętego, kierowanym z miejsca urodzin św. Stanisława Kostki” - powiedziała dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej Płockiej. Dodała, iż mający powstać filmowy list młodych z Mazowsza do papieża Franciszka, będzie nawiązywał m.in. do znaczenia we współczesnym świecie postawy i drogi, jaką obrał św. Stanisław Kostka.
Jak przyznała dr Zielonka, w planach są również krótkie filmy-świadectwa znanych osób, także odnoszące się do postaci św. Stanisława Kostki - filmy te będą publikowane na diecezjalnym kanale Youtube. Na internetowych portalach społecznościowych wydarzenia związane z jubileuszem popularyzuje hasztag: #kostka450.
W diecezji płockiej obchody Roku Św. Stanisława Kostki rozpoczęły się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla - 25 listopada. Główne uroczystości liturgiczne, którym przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz, planowane są w Rostkowie, 19 sierpnia. Natomiast 25 i 26 września w Płocku obradować będą biskupi, którzy zbiorą się tam na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r., jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.
Św. Stanisław Kostka to patron dzieci i młodzieży, w tym studentów i alumnów. Jest też patronem Polski, a także archidiecezji łódzkiej oraz warszawskiej i oprócz płockiej, także diecezji chełmińskiej. Patronuje również kilku miastom, jak: Gniezno, Lublin, Poznań i Warszawa. Jego relikwie znajdują się w rzymskim kościele św. Andrzeja oraz w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, gdzie sprowadzono je w 1926 r. Sanktuarium to odwiedzają każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy. (PAP)
mb/ jw/