62 tys. zł przeznaczy w tym roku na realizację najciekawszych pomysłów edukacji kulturowej dzieci i młodzieży w woj. śląskim Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. To część programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018”.
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach w województwie śląskim od 2016 roku pełni rolę operatora tego programu Narodowego Centrum Kultury, realizując w jego ramach projekt operatorkultury.pl. W środę rozpoczęto realizację trzeciego roku projektu.
„Oczekujemy na składanie wniosków do konkursu, gdzie wszystkie pomysły, które rozwijają naszą świadomość kulturową, są dobrze widziane” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor RIK Adam Pastuch.
„Zachęcamy do składania wniosków i zapewniamy, że będziemy kładli szczególny nacisk, by to młodzież nakłaniała swoich pedagogów i kolegów do wspólnego działania. Zakładamy, że taka presja ze strony tej bardzo młodej kultury na pedagogów i animatorów przyniesie pożądane efekty i otworzy aktywność kulturową młodych ludzi” – dodał.
„W tym projekcie młodzież dostaje nie tylko wsparcie merytoryczne i organizacyjne, ale i finansowe, co pozwala przekuć pewne szalone, mogłoby się wydawać, pomysły na ważne i potrzebne rzeczy. Program uczy krytycznego podejścia do rzeczywistości i samodzielnego mierzenia się z problemami, z otaczającą rzeczywistością” – podkreślił dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Przemysław Smyczek.
Wsparcie finansowe można uzyskać w ramach dwóch modeli uczestnictwa. Pierwszy z nich to program dotacyjny dla realizatorów edukacji kulturowej, którzy przedstawiać będą własne pomysły na nowatorskie formy realizacji zadań związanych z edukacją kulturową dla dzieci i młodzieży.
Swoje inicjatywy mogą zgłosić animatorzy, nauczyciele, twórcy, opiekunowie i rodzice, instytucje czy organizacje. Program ma charakter otwarty, pozwala zrealizować różnorodne działania edukacyjno-kulturowe i animacyjne, m.in. rezydencje, konferencje, szkolenia czy warsztaty.
Drugą formą uczestnictwa jest konkurs dla partnerskich zespołów nauczycieli i animatorów kultury. Do udziału w konkursie przystąpić mogą dwuosobowe zespoły przedstawicieli sektora kultury i oświaty. Wyłonione zespoły wezmą udział w bezpłatnych zajęciach warsztatowych i konsultacjach, po czym złożą propozycje własnych projektów edukacji kulturowej. Najlepsze z nich zostaną sfinansowane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
Oprócz działań edukacyjnych i regrantingowych, projekt operatorkultury.pl to także badania naukowe, mające na celu zidentyfikowanie stanu edukacji kulturowej w województwie i w Polsce. (PAP)
Autor: Anna Gumułka
lun/ agz/