Widowisko baletowe, tańce dworskie, koncert muzyki dawnej złożą się na 6. edycję cyklu spotkań Kultura Wieków Dawnych, która rozpocznie się w piątek w Krośnie.
Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które organizuje wydarzenia przypomniała, że Kultura Wieków Dawnych to cykl spotkań łączących kulturę z edukacją, z naciskiem na taniec, muzykę, w tym balet i tańce dworskie, a także sztukę i modę minionych epok.
„Program Kultury Wieków Dawnych obejmuje projekty na wysokim poziomie artystycznym: spektakle teatralne, taneczne, koncerty, lekcje wzbogacone o wykłady, które rozwijają wyobraźnię publiczności w każdym wieku, kształtują myślenie o minionych epokach i uwrażliwiają młodych odbiorców sztuki i dziedzictwa kulturowego” – oceniła Kaszczyszyn.
Tegoroczna edycja, która potrwa do środy, jest przekrojem epoki renesansu i skierowana jest do widzów w różnym wieku - od uczniów szkół podstawowych, młodzieży do dorosłych.
Imprezę w piątek rozpocznie widowisko baletowe z tradycyjnymi tańcami dworskimi, będące interpretacją dzieła „Szachy” Jana Kochanowskiego, wielkiego polskiego poety doby renesansu. Jest to opowieść o staraniu się dwóch konkurentów o rękę duńskiej księżniczki. Akcja przenosi się ze stołu szachowego na scenę, a figury szachowe ożywają, by wprowadzić widza w świat baśni i wyobraźni.
Publiczność będzie miała okazję podziwiać tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, którzy poprzez pantomimę i taniec „ożywią” XVI-wieczne włoskie i francuskie choreografie. Dopełnieniem spektaklu będą pełne humoru fragmenty dzieła Kochanowskiego czytane przez narratora.
W kolejnych dniach imprezy znajdzie się spotkanie z późnym włoskim barokiem - zespół Muzyki Dawnej „Musicalia” zaprosi na „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego.
Kompozycja będąca przykładem muzyki ilustracyjnej jest cyklem czterech koncertów skrzypcowych, które Vivaldi stworzył w 1720 roku w Mantui, a zostały wydane w Amsterdamie w roku 1725 w zbiorze 12 koncertów op.8 „Il cimento dell’armonia e dell’inventione” („Spór między harmonią a wyobraźnią”). Są to koncerty solowe, ukazujące dźwiękonaśladowcze obserwowanie przyrody; słychać m.in. odgłosy ptactwa, burzy.
Krośnieńskiej publiczności dzieło zaprezentuje zespół warszawskich muzyków, grających muzykę dawną - Musicalia. W swoich programach zespół prezentuje małe formy: arie operowe, arie solowe, kantaty, jak również sinfonie, divertimenta oraz formy taneczne. Większość granych programów to przede wszystkim muzyka wokalno-instrumentalna od Monteverdiego do Mozarta.
Jako, że cykl Kultura Wieków Dawnych to także spotkania edukacyjne, w programie znalazły się jeszcze lekcje dotyczące sztuki i muzyki.
Kaszczyszyn zaznaczyła, że program każdej z sześciu odsłon to ukłon w stronę największych artystów lub epok, w których tworzyli. Przypomniała, że w ubiegłych latach był to m.in. Jan Sebastian Bach; w 330. rocznicę jego urodzin widzowie mieli okazję poznać nie tylko najbardziej znane utwory mistrza, ale też instrumenty i obrazy z epoki. Bohaterem innej odsłony był Georg Philipp Telemann w 250. rocznicę śmierci; wówczas koncerty i spektakle, jakie znalazły się w programie zostały wzbogacone lekcjami savoir-vivru, obejmującymi zasady ubierania, zachowania i muzykowania. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/