Konserwatorzy zajęli się XVIII-wiecznym obrazem Matki Bożej z kościoła w Ustroniu Hermanicach. Podejrzewają, że pod warstwą przemalowań może się kryć starsze, nieznane oblicze Madonny – poinformowały w czwartek służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.
„Lico unikalnego obrazu było wielokrotnie przemalowywane. Wyraźnie także widać, że podobrazie jest starsze i wtórnie zostało przycięte dla potrzeby nowego obrazu. (…) Znawcy spodziewają się, że pod obecną warstwą malarską kryje się starsze, bliżej nieznane dotąd przedstawienie Maryi” – powiedział ks. Szymon Tracz, diecezjalny konserwator architektury i sztuki sakralnej.
Jak dodał duchowny, dzięki specjalistycznym badaniom chemicznym oraz prześwietleniom będzie można więcej powiedzieć o historii hermanickiego wizerunku.
Po zakończeniu badań wzmocnione zostanie podobrazie. Fachowcy przeprowadzą też konserwację lica obrazu. „W ten sposób wizerunek będzie przygotowany do koronacji koronami biskupimi w niedalekiej przyszłości” – wyjaśniał ks. Tracz.
Wizerunkiem z ołtarza kaplicy dominikańskiego kościoła w Ustroniu Hermanicach zajmują się naukowcy z wydziału konserwacji i restauracji dzieł sztuki ASP w Krakowie, którymi kieruje Jarosław Adamowicz.
Barokowy obraz został namalowany na desce lipowej prawdopodobnie w XVIII w. Przedstawia Madonnę z dzieciątkiem na ręku. Wzorowany jest na rzymskim obrazie Matki Boskiej Śnieżnej z VI w., którego kopie powstawały przede wszystkim w oparciu o grafiki stworzone m.in. we flamandzkim warsztacie rodziny Wierixów w XVI i XVII w. Tego typu są wizerunki Matki Bożej Świętolipskiej, Matki Bożej Leżajskiej lub Matki Bożej z klasztoru karmelitów w Czernej pod Krakowem.
„Wiele tego rodzaju obrazów powstało na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, gdzie kult Matki Bożej Śnieżnej w sposób szczególny został rozpropagowany po Soborze Trydenckim w połowie XVI w. Po zmianie granic były przywożone do Polski” – powiedział ks. Tracz. Hermanicki wizerunek podczas II wojny trafił stamtąd do klasztoru dominikańskiego w Gidlach, a następnie w 1992 r. do Ustronia.
Kościół i dominikański klasztor zostały wzniesione w Hermanicach w latach 80. XX w. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/