Krakowska prokuratura nadzoruje dochodzenie w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w remoncie budynku Teatru Groteska i gospodarowania środkami – poinformowała w czwartek PAP prok. Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Postępowanie znajduje się na początkowym etapie. Prokurator zdecydował o zabezpieczeniu dokumentów dotyczących budynku teatru.
"Celem postępowania jest procesowe sprawdzenie, czy nie doszło do ewentualnych nieprawidłowości w sposobie realizacji remontu i gospodarowania środkami. Remont finansowany był z budżetu miasta oraz ze środków unijnych" – poinformowała prokuratura.
Jak podała, dopiero wynik dalszych czynności procesowych, w tym analizy zabezpieczonej dokumentacji przez biegłego, pozwoli na stwierdzenie, czy doszło do ewentualnego przestępstwa, a jeśli tak - będzie możliwe ukierunkowanie postępowania.
Postępowanie zostało wszczęte w sprawie z art. 297 par. 2 kodeksu karnego, dotyczącego oszustw kredytowych i mówiącego o tym, że kto wbrew obowiązkowi nie powiadamia właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego, podlega karze pozbawienia wolności.
Według informacji zamieszczonej na stronie teatru, w ostatnich miesiącach w teatrze był realizowany projekt "Termomodernizacja instytucji kultury – Teatr Groteska, poprawa efektywności energetycznej Teatru Groteska – ZIT" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zakończony I etap prac obejmował m.in. wymianę stolarki nawiązującej do czasów minionych, docieplenie budynku, wymianę pokrycia dachowego, budowę wewnętrznej wentylacji mechanicznej, rozbudowę instalacji hydrantowej, elektrycznej oraz c.o. W salach teatralnych powstała nowa konstrukcja widowni wraz z wymianą posadzki i foteli. "Oznacza to, że Teatr Groteska wraca do naturalnego rytmu pracy, a na widzów czekają nowe, wygodne fotele i podesty, bezpieczne balustrady oraz przyjemne okna i wentylacja" – informował teatr w styczniu.
Jak powiedział dziennikarzom w czwartek dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Groteska Adolf Weltschek, w trakcie remontu od początku występowały poważne problemy z przebiegiem inwestycji; w grudniu została rozwiązana umowa z generalnym wykonawcą remontu. Wykonawcy przedstawiono protokół inwentaryzacji, w którym wypunktowano uchybienia, m.in. w sztuce konserwatorskiej, i zasugerowano liczne poprawki. "Z powodu zastrzeżeń służb konserwatorskich i braku dokumentacji część należności nie została jeszcze wypłacona" – powiedział dyrektor. Jak poinformował, na dokończenie prac zostanie ogłoszony kolejny przetarg.
Teatr Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. Został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów. Repertuar teatru kierowany był do dzieci, ale także – jako scena nowych form teatru maski i aktora – do dorosłej publiczności. Także obecnie obok Sceny dla Dzieci w teatrze działa Scena dla Dorosłych, na której wystawiane są m.in. utwory Sofoklesa, Słowackiego, Moliera, Woltera, Bułhakowa, Lema.(PAP)
autor: Anna Pasek
hp/ karo/