„Świadkowie minionych pokoleń” - to tytuł wystawy archeologiczno-etnograficznej przygotowywanej z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Ziemi Wschowskiej. Ekspozycja prezentuje efekty prac archeologicznych na ziemi wschowskiej oraz bogactwo tradycji tamtejszych wsi.
„Każdy artefakt z przeszłości może pomóc nam dotrzeć do odpowiedzi na pytanie, kim byli, jacy byli, jak myśleli i czuli ludzie przeszłości; niezależnie, czy mówimy o człowieku prehistorycznym czy człowieku sprzed stu lat. Nasza ekspozycja jest próbą przybliżenia dziejów naszej małej ojczyzny i jej mieszkańców na przestrzeni wieków” – powiedział archeolog i kurator wystawy Bartosz Tietz z Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie (Lubuskie).
W części archeologicznej wystawy zwiedzający będzie miał okazję zapoznać się z historią badań archeologicznych na ziemi wschowskiej, przyjrzeć się wyrobom krzemiennym, kamiennym toporkom, wyrobom z brązu i żelaza i przede wszystkim naczyniom ceramicznym. Rozszerzone opisy wybranych przedmiotów pozwolą dowiedzieć się kto i w jakim celu ich używał.
„Pragniemy pokazać archeologię jako naukę o żywych ludziach” – podkreślił Bartosz Tietz.
Drugą, większą część wystawy stanowić będą zabytki o charakterze etnograficznym. Zaprezentowana na niej zostanie kolekcja przedmiotów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były powszechnie używane przez dawnych mieszkańców wsi. Będą to przede wszystkim zabytki pochodzące z północnego pogranicza ziemi wschowskiej. Wiele z eksponatów pochodzi z Izby Regionalnej w Bukówcu Górnym niedaleko Leszna.
„Na wystawie szczególnie podkreślona zostanie rola obrzędowości wiejskiej, przede wszystkim związanej ze zwyczajami rodzinnymi, takimi jak ślub i wesele, wraz z towarzyszącą zabawie weselnej kapelą dudziarską, oraz obrzędowością doroczną, zaprezentowaną na przykładzie wczesnowiosennych zwyczajów ludowych zwanych śmiercichą i nowelotkiem” – dodał Tietz.
Ponadto będzie można zobaczyć przedmioty z codziennego życia dawnych mieszkańców wsi, związane z zajęciami gospodarczymi, karczmą i domem, a także świadczące o ludowej wrażliwości religijnej, wyrażanej rzeźbami świątków ozdabiających w przeszłości przydrożne kapliczki.
Ekspozycja będzie czynna od 28 lutego do 30 marca br. w siedzibie muzeum przy pl. Zamkowym 2. Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Bukówczan Manu, a patronat nad nią objął Narodowy Instytut Dziedzictwa. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
edytor: Paweł Tomczyk
mmd/ pat/