10 lat temu powstał Gdański Teatr Szekspirowski (GTS), organizujący m.in. jedyny w Polsce Festiwal Szekspirowski. Z okazji jubileuszu w sobotę i niedzielę zaplanowano m.in. pokaz 10 instalacji w różnych zewnętrznych przestrzeniach budynku teatru.
"Teatr Szekspirowski i samego Szekspira wezmą na warsztat studenci Akademii Sztuk Pięknych z Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Roberta Florczaka. +Obudują+ oni bryłę teatru stworzonymi przez siebie multimedialnymi, interaktywnymi instalacjami" - poinformowała rzecznik prasowy GTS, Magdalena Hajdysz.
Dla uczczenia jubileuszu przygotowano też wystawę plakatów teatralnych, archiwalnych zdjęć, kostiumów i rekwizytów z ostatnich 10 lat działalności GTS.
Nowa instytucja kultury - Gdański Teatr Szekspirowski - została założona 20 lutego 2008 r. przez Województwo Pomorskie, Gminę Miasta Gdańska i Fundację Theatrum Gedanense.
Jeszcze przed powstaniem instytucji, w 2004 r. rozpisany został międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby GTS. Autorem zwycięskiej pracy był prof. Renato Rizzi z Włoch, twórca m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.
Kamień węgielny pod budowę siedziby GTS wmurowano w 2009 r., uroczystości tej towarzyszył happening na Długim Targu pt. "Aktorzy przyjechali" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Budowa rozpoczęła się wiosną 2011 r. Otwarcie siedziby teatru odbyło się 19 września 2014 r.
W GTS znajdują się trzy rodzaje scen. Pierwsza to scena elżbietańska na potrzeby spektakli szekspirowskich, podniesiona na ponad metr od podłogi z widownią z trzech stron, stojącą wokół sceny i siedzącą na galeriach. Oprócz tego, istnieje tradycyjna scena typu włoskiego, a także scena w kształcie areny z publicznością po czterech stronach. Aranżacja tak różnych rodzajów scen jest możliwa dzięki nowoczesnemu systemowi kilkudziesięciu automatycznych zapadni.
GTS ma otwierany dach, co umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu.
Widownia teatru, w zależności od układu sceny, mieści od 480 do 595 miejsc. Na potrzeby przedstawień teatralnych może też służyć mur o długości 265 m wokół teatru i wysokości 6 m.
Gdańska placówka działa na zasadzie impresariatu, bez stałego zespołu aktorskiego.
Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniósł 95 mln zł, z czego 75 proc. stanowiła dotacja z Unii Europejskiej, resztę sfinansowały samorządy: gdański i marszałkowski.
Teatr położony jest blisko zabytkowego centrum Gdańska na pl. Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.
Początki GTS sięgają lat 90. XX wieku, kiedy swoją działalność, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy, z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona, obecnego dyrektora teatru, działalność rozpoczęła Fundacja Theatrum Gedanense. Jej celem była odbudowa teatru elżbietańskiego w Gdańsku. Fundacja organizowała szereg działań popularyzujących twórczość Szekspira. Najważniejsze to Gdańskie Dni Szekspirowskie, z których w 1997 r. zrodził się Festiwal Szekspirowski oraz obchody urodzin angielskiego dramaturga. Od 2008 r. GTS i Fundacja organizują festiwal wspólnie.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
edytor: Paweł Tomczyk
rop/ pat/