Sejm, który we wtorek rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, zajmie się m.in. prezydenckim projektem o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów. W czwartek posłowie wysłuchają wystąpienia przewodniczącego Sejmu Litwy.
Ze wstępnego harmonogramu obrad wynika, że posłowie we wtorek zajmą się prezydenckim projektem o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Według projektu dzień ten miałby być obchodzony 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich.
Według projektu Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów będzie świętem państwowym.
Zgodnie z uzasadnieniem do prezydenckiego projektu ustanowienie tego dnia jest "wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim". "Dzisiaj suwerenna Polska, chcąc uczcić pamięć milionów ofiar Zagłady i rodaków, którzy spieszyli im na ratunek, czuje się zobowiązana do strzeżenia prawdy o tym, co zdarzyło się podczas okupacji naszego kraju przez hitlerowską III Rzeszę" - czytamy.
"Zagłada zgotowana Żydom przez nazistowskie Niemcy i heroizm naszych rodaków ratujących żydowskich współobywateli stanowią bardzo ważny element historii narodu polskiego. Te tragiczne, wspólne doświadczenia łączą Polaków i Żydów. Dlatego dla naszej wspólnej polsko-żydowskiej przyszłości, opartej na braterstwie i solidarności, zasadniczą wagę ma prawda i pamięć o nich. Na dzisiejszym pokoleniu spoczywa niezwykle odpowiedzialne zadanie upowszechniania rzetelnej wiedzy o tamtych wydarzeniach i ukazywania światu zapomnianych bohaterów II wojny światowej, którzy w godzinie ostatecznej próby nie zawahali się podjąć największego ryzyka dla ocalenia bliźnich" - podkreślono w uzasadnienie do projektu.
W czwartek zaplanowano wystąpienie przewodniczącego Sejmu Litwy Viktorasa Pranckietisa.
Porządek posiedzenia może zostać poszerzony m.in. o informację premiera nt. aktualnych relacji polsko-ukraińskich. (PAP)
autor: Anna Tustanowska
amt/ par/