Wierzymy, że nasza prośba do państwa polskiego i izraelskiego będzie wysłuchana. Chodzi o to, żeby nie skłócać naszych narodów, które już przez dobrych parę lat żyły w spokoju - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Polscy Sprawiedliwi wystosowali do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski apel "o powrót na drogę dialogu i pojednania".
Po spotkaniu w KPRM, prezes towarzystwa Anna Stupnicka-Bando oceniła, że spotkanie było "bardzo satysfakcjonujące". "Byliśmy bardzo zadowoleni, że w tym trudnym czasie pan premier znalazł dla nas ten moment bardzo ważny. Wydaje nam się, że on jest bardzo ważny, bo nasz głos, wierzymy w to, że może dotrze gdzieś do Izraela, do Stanów, bo przecież póki my żyjemy - jesteśmy świadkami naocznymi czasów okupacji w Polsce i mordowania Żydów, jak również i mordowania Polaków" - podkreśliła.
"Wierzymy w to, że nasza prośba do państwa polskiego i izraelskiego, będzie jakoś, mamy nadzieję, wysłuchana. Chodzi o to, żeby nie skłócać naszych narodów, które już przez dobrych parę lat żyły w spokoju. Przyjaźniliśmy się wzajemnie" - zaznaczyła Stupnicka-Bando.
Jak mówiła, członkowie towarzystwa przyjaźnią się z dziećmi Holokaustu. "Bo byliśmy w tym wieku, tak samo jak oni. Chcielibyśmy, żeby nasz głos był wysłuchany. Przede wszystkim może on pomoże tym, którym zależy na poprawieniu stosunków, które się trochę teraz popsuły" - dodała.
Powtórzyła, że przedstawiciele towarzystwa mają wrażenie, że być może "te parę naszych słów dojdzie do niektórych ludzi, którzy chcą spokoju i powrotu dobrych stosunków między Polską a Izraelem".
Pytana przez dziennikarzy, co może doprowadzić do pokoju, odpowiedziała: "rozmowy, tylko rozmowy". "Jak nie ma rozmów to wtedy budzą się demony i występują różne bardzo przykre sprawy" - oceniła.
Prezes towarzystwa zaznaczyła, że "nie będzie się wypowiadała na żadne tematy polityczne, bo oni są ponad tematami politycznymi".
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/