Kilkadziesiąt osób, m.in. uczestnicy Czerwca '56, kombatanci wojny obronnej we wrześniu 1939 r. oraz b. żołnierze AK, zostało uhonorowanych we wtorek odznaczeniami państwowymi. Najwyższe z nich, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał Włodzimierz Marciniak, kombatant Czerwca '56.
„Jest to kolejny wielki dzień dla Wielkopolski, ponieważ to jej mieszkańcy, którzy w wielu różnych sferach swojej działalności - patriotycznej, społecznej, samorządowej - wyróżnili się, dzisiaj w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej zostają odznaczeni” - powiedziała wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podczas uroczystości w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.
„Te odznaczenia to dowód, że silna Wielkopolska pokazuje tę dobrą drogę pracy u podstaw. Dziś możemy tym wyróżnionym podziękować, ale myślę też, że możemy przekazywać również młodym pokoleniom przykład jako wzór do naśladowania, który świadczy o tym, że każda praca, którą wykonujemy, w każdym miejscu – może służyć drugiemu człowiekowi” – dodała.
Najwyższe z odznaczeń, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, z inicjatywy własnej prezydenta Andrzeja Dudy został przyznany Włodzimierzowi Marciniakowi „za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski”.
Włodzimierz Marciniak brał czynny udział w demonstracjach robotników i walkach na ulicach Poznania 28 czerwca 1956 roku. To z jego inicjatywy w stolicy Wielkopolski stanął pomnik – Miejsce Pamięci Ofiar Cywilnych Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Od kilkudziesięciu lat Marciniak jest także organizatorem rocznicowych obchodów i propagatorem wiedzy historycznej na temat poznańskiego buntu.
„Z przyrzeczenia walki o Ojczyznę nikt mnie nigdy nie zwolnił, więc w dalszym ciągu dba się o nią, by była ona najlepsza, by była w końcu dla wszystkich i aby jak najlepiej się w niej żyło” – powiedział Marciniak PAP.
Dodał, że czuje się niezwykle wyróżniony przyznanym mu odznaczeniem, ale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, by pamięć o Poznańskim Czerwcu ’56 utrwaliła się w społecznej świadomości.
28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Według badań IPN w starciach zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ itm/