Ponad 1,5 tys. negatywów Ignacego Kriegera (1817 lub 1820–89) poddało już konserwacji Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK). Docelowo odnowionych ma być ponad 3,6 tys. obiektów. Przedsięwzięcie dofinansował resort kultury kwotą ponad 260 tys. zł.
Konserwowane są kolodionowe, szklane negatywy Ignacego Kriegera, jednego z pionierów krakowskiej fotografii, dokumentującego życie miasta. Kolekcja licząca ponad 3,6 tys. obiektów jest największą i prawdopodobnie jedyną w Polsce – poinformowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
"Cenimy Ignacego Kriegera, bo w jego czasach fotografowie zarabiali na fotografii portretowej. Krieger jako jeden z pierwszy fotografów polskich rozpoznał, że miasto nadaje się do fotografowania; i z tym sprzętem - niewiarygodnie niewygodnym, wymagającym taszczenia - zaczął fotografować miasto" – powiedział na środowej konferencji prasowej dyrektor MHK Michał Niezbitowski.
Podkreślił, że: "był to artysta fotograf, bez którego zdjęć dużo mniej wiedzielibyśmy o Krakowie".
Ignacy Krieger przekazywał swoje fotografie miastu. Przechowywało je Muzeum Techniczno-Przemysłowe, a po jego rozwiązaniu trafiły do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. MHK ma także bogatą kolekcję bromo-żelatynowych negatywów Kriegera.
Kierowniczka przedsięwzięcia Daria Pilch zwróciła uwagę na skomplikowany proces konserwacji negatywów kolodionowych. Wyjaśniła, że technika kolodionowa daje bardzo dobre zdjęcia, ale zawiera też niebezpieczeństwa. Chemiczna nitroceluloza używana do obróbki klisz, z czasem dekomponuje się, co prowadzi do zaniku obrazu. Podkreśliła, że w przypadku negatywów kolodionowych zmiany te są nieodwracalne. Utraconego obrazu nie można odzyskać. Dlatego kolekcja takich negatywów wymaga natychmiastowego zabezpieczenia i ochrony.
Jak podało MHK w informacji prasowej, skomplikowana konserwacja prac kolodionowych ma charakter pionierski. "Dzięki konserwacji klisze Kriegera, nieocenione wręcz źródło ikonograficzne, zostaną uratowane" – czytamy.
Miniwystawę "Kadry z Pracowni konserwatora" będzie można oglądać w zachodnim skrzydle Pałacu Krzysztofory w Krakowie od 5 marca do 4 kwietnia. Prezentacja zostanie zorganizowana w ramach pokazu nowych nabytków MHK. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/