Prawie 3 tys. obiektów pozyskało w 2017 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK). Dzieła zakupione oraz dary można od poniedziałku do 4 kwietnia oglądać na wystawie w Pałacu Krzysztofory.
Większość eksponatów to dary, które Muzeum nabyło za kwotę prawie 150 tys. zł. Ponad 50 obiektów placówka zakupiła za prawie 300 tys. zł.
Wśród ubiegłorocznych nabytków Muzeum są prace Wojciecha Weissa i Bronisława Chromego. Jak zapowiedział dyrektor MHK Michał Niezabitowski, placówka chce rozwijać kolekcje tych dwóch artystów. „Prowadzimy w tej sprawie rozmowy. Jest rzeczą ważną, by politykę prowadzić w sposób konsekwentny przez kilka lat, bo tylko wtedy tworzy się kolekcja, a jak wiadomo myśl zawarta jest nie tylko w dziele, ale też w szeroko rozumianej kolekcji” – powiedział dziennikarzom dyrektor MHK.
Krakowskie muzeum nabyło 10 obrazów Wojciecha Weissa, przedstawiających krajobrazy Krakowa, w tym dzielnicy Podgórze. „Weiss jest na pewno jednym z coraz bardziej odkrywanych artystów, cenionych także na rynku europejskim. To arcymistrz swojego gatunku” – mówił dyrektor i zaznaczył, że prace ukazujące podgórskie krajobrazy mają szczególne znaczenie, ponieważ 26 kwietnia MHK otworzy nowy oddział – Muzeum Podgórza.
Jeśli chodzi o twórczość Bolesława Chromego, to placówce udało się pozyskać rzeźby „Muzykanci I”, „Muzykanci II” i „Paw”. Charakterystyczną cechą prac artysty jest łączenie kamienia polnego z metalowym odlewem („Muzykanci”); „Paw” został odlany z brązu i patynowany. Nabytki dzieł Weissa są szczególnie cenne dla Muzeum, ponieważ – zauważył dyrektor – są elementem pejzażu Krakowa.
Wśród ubiegłorocznych nabytków MHK jest też akwarela (1889 r.) Jana Matejki, przedstawiająca projekt polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie. Jeden z bardziej zwracających uwagę nabytków to gwasz Franciszka Żmurki zatytułowany „Pieta” z lat 1903-1904. „Pieta” przedstawia popiersie kobiety, która trzyma w rękach tablicę z napisem „PIETA”.
W 2017 r. Muzeum powiększyło również kolekcję pamiątek Bractwa Kurkowego, a także kolekcję zegarów, zakupując neorokokowy zegar stołowy firmy Lenzkirch Uhrenfabrik w Szwarcwaldzie z 1889 r.
W ramach pokazu nabytków w Pałacu Krzysztofory zwiedzający zobaczą też wystawę "Kadry z Pracowni konserwatora" – są na niej odnowione negatywy kolodionowe Ignacego Kriegera, jednego z pionierów krakowskiej fotografii, dokumentującego życie miasta.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/