Termin na złożenie przez uczestników postępowania stanowisk do sprawy prezydenckiego wniosku dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN upływa 19 marca - poinformował w środę PAP szef gabinetu prezes Trybunału Konstytucyjnego Marcin Koman.
Koman dodał, że dotychczas do TK nie wpłynęły stanowiska uczestników postępowania. "Termin rozstrzygnięcia sprawy nie został wyznaczony. Wszelkie dotychczasowe spekulacje dotyczące terminu nie pochodziły od składu orzekającego. (...) W sprawie odbywają się narady wyznaczane przez przewodniczącą składu" - zaznaczył. W końcu lutego w mediach pojawiały się ogólne informacje, iż TK zajmie się nowelizacją o IPN "najwcześniej za dwa miesiące".
Wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o IPN prezydent skierował w trybie kontroli następczej. Nowelę prezydent podpisał 6 lutego. Wniosek Andrzeja Dudy wpłynął do TK 14 lutego. Nowelizacja weszła w życie 1 marca.
Wniosek prezydenta dotyczy głównie przepisu, który wprowadza kary grzywny lub do 3 lat więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez III Rzeszę Niemiecką.
Prezydent podkreślał, że każdy obywatel powinien być w stanie zrekonstruować zasadnicze znamiona czynu zabronionego. "Jednostka nie powinna być w stanie niepewności co do tego, czy pewne zachowanie stanowi czyn zabroniony" - głosi wniosek. Ponadto prezydent podniósł kwestię wolności słowa. "Stosowanie regulacji prawnej przewidującej odpowiedzialność karną za przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu popełnionych zbrodni nie może zagrażać świadectwu prawdy o Holokauście oraz swobodzie wypowiedzi gwarantowanej przez Konstytucję, także wówczas, gdy wypowiedzi te są kontrowersyjne" - czytamy w tym wniosku.
Prezes TK Julia Przyłębska mówiła PAP w drugiej połowie lutego, że do sprawy wyznaczony został skład sędziowski. "Przewodniczącą składu jest prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą sędzia Andrzej Zielonacki, a do uzupełnienia składu wskazani zostali sędziowie: Michał Warciński, Zbigniew Jędrzejewski i Grzegorz Jędrejek" - informowała.
Uczestnikami postępowania przed TK są Sejm i prokurator generalny. Posiedzenie sejmowej komisji ustawodawczej, na którym komisja ta ma zająć się zaopiniowaniem sprawy prezydenckiego wniosku do TK wyznaczono na czwartek. "Stanowisko prokuratora generalnego w tej sprawie jest opracowywane" - mówiła natomiast PAP kilka dni temu rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
Nowelizacja ustawy o IPN wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela, zostały powołane zespoły ds. dialogu prawno-historycznego Polski i Izraela. Do pierwszego spotkania zespołów doszło w Jerozolimie na początku marca. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński, Mateusz Mikowski
mja/ mm/ bos/